| nonameno92 a întrebat:

Pentru cei care dau bacul la biologie anul asta! sau care au dat anul trecut...
Poate sa imi spuna cineva daca intra la sistemul nervos si trunchiul cerebral, cerbelul, diencefalul si scoarta?

Răspuns Câştigător
| REDSQ a răspuns:

Părţile enumerate de tine sunt componente ale sistemului nervos: trunchiul cerebral, bulbul rahidian, cerebelul, paleocortexul, neocortexul, metencefalul, mezencefalul, rombencefalul, telencefalul, diencefalul, toate acestea fac parte din Sistemul Nervos Central. Răspunsul este DA.