| lallylove a întrebat:

As dori si eu un eseu paralela intre,, Nazism" si,, Fascism"! va rog, am foarte mare nevoie.

Răspuns Câştigător
| elena a răspuns:

Nazismul este de multe ori confundat cu fascismul. Nazismul chiar preia unele elemente din fascism: dictatura, iredentismul teritorial și bazele teoriei economice. De exemplu, Benito Mussolini, fondatorul fascismului, nu era antisemit până să intre in alianță cu Hitler, cel de la care provine rasismul prezent în nazism. Dictatorul spaniol Francisco Franco folosea des cuvântul „fascist" pentru a desemna pe cei care se opuneau comunismului.

Din punct de vedere economic, nazismul și fascismul au multe legături. Nazismul poate fi considerat ca fiind o subdiviziune a fascismului (toți naziștii sunt fasciști, dar nu toți fasciștii sunt naziști). Printre aceste idei economice se afla controlul complet al guvernului asupra finanțelor, investițiilor (alocarea de credite), industriei și agriculturii. Totuși, în ambele sisteme continuau să existe atât puterea marilor companii economice, cât și economia de piață în ceea ce privește prețurile.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti vedea caracteristicile fiecarei notiuni pe ro.wikipedia.org si sa faci apoi paralela. Cred ca stii ca nazism se refera, in principal si initial, la regimul din Germania de pe timpul lui A.Hitler iar fascism, initial si in principal, la regimul impus de Benito Mussolini in Italia. Succes si numai bine!

| tricky22 a răspuns:

Nazismul este o subdoctrina a fascismului (preluand multe din acesta) nazismul era fascism in varianta germana, la vrmea aceea nemtii tot fascisti erau, nu prea exista atunci termenul de nazism