| lovelylife a întrebat:

Care credeti ca este cel mai convenabil regim totalitar si de ce? Nazism,fascism, sau comunism?

Răspuns Câştigător
| Alecsa11 a răspuns:

Nu cred ca poate fi vorba aici de "convenabil". In primul rand, au la baza aceeasi ideologie, dar cu difererente destul de clare. In primul rand, fascismul se baza mai mult pe ideea de familie, de patrie, de neam, isi bazau conducerea pe iubirea de patrie. Pe cand nazistii isi bazau conducerea pe ura impotriva celor pe care ii considerau "sub-oameni" (evrei, tigani, polonezi, etc.). Comunismul a pornit ca ceva pentru binele tarii, dar a ajuns o "buba" pentru tarile ce aveau acest regim. In comunism erai considerat un nimeni daca erai intelectual, si un om de succes daca munceai in uzine, daca faceai parte din clasa sociala medie. Nu era bine nici sa fii taran, nici sa fii intelectual. Trebuia sa fii o "clona", sa muncesti alaturi de cei ca tine pentru tara, sa nu ai ideile tale si sa crezi ce ti se spune.
Asadar, din punctul meu de vedere, pentru om in general era fascismul lui Mussolini, iar pentru tara comunismul. Dar pentru tara ca bogatii, nu pentru cei ce o populau. Iar pana la urma, cei ce o populeaza fac tara.

4 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Cum poate fi considerat „convenabil" un regim totalitar?

| Parker a răspuns:

Toate au pornit din ideologia lui Karl Marx si al lui Friedrich Engels. Au aceeasi baza, in principiu. Diferenta consta in constrastul minciuna/adevar. Daca in comunism, esti manipulat subtil, in nazism tot raul e pe fata si e pus sub ampreta "Spre binele tarii". sure.

| wizopo2 a răspuns:

Niciunul, dc: nu stiu

| AngelOfNight a răspuns:

Ca sa raman strict pe intrebare cred ca celmai convenabil ar fi comunismul.
De ce? pentru ca poti sa fi putin mai mult om daca esti condus de un comunist decat daca esti condus de un fascist sau de un nazist