| anonim_4396 a întrebat:

As dori toate partile de vorbire cu functiile sintactice:
pronumele,adjectivele,adverb,adjectiv,verb,substantiv, numeral
Cel mai bun raspuns funda. Multumesc.As dori raspunsul pana deseara la ora 7.

5 răspunsuri:
| AnaAmalia31 a răspuns:

Ori nu inteleg eu, ori n-ai scris u corect? Cum toate partile de vorbire cu functiile sintactice? ...ca tu ne-ai dat acolo parti de vorbire feeling beat up

Răspuns utilizator avertizat
| haryH a răspuns:

Nu ma ajuta.

| LargeKidda a răspuns:

Pronumele - subiect
complement
adjectivul - Atribut adejectival
adverb - Complement circumstantial de - timp
-mod
-loc
verb - Preficat verbal
- predicat nominal ( cand este insotit de un verb copulativ )
subastantivul - Subiect
- Atribut substantival
numeralul - Subiect

| debbiedragutza a răspuns:

Pronumele functii sintactice de complement sau atribut pronominal.Numerarul ordinal are valoare adjectica sau substantivala.Adverbele au functie sintactica de complement de loc timp si mod.Substantivele atribut subiect nume predicativ, complement.Verbele functii sintactice de predicat nominal si predicat verbal. Sper ca te-am ajutat acum funda te rog!