| VasileStefan a întrebat:

Salut imi spune si mie cineva tot ce se analizeaza in clasa a 8 la toate partile de vorbire : substantiv, verb, adjectiv, numeral... etc...

Răspuns Câştigător
| Idc12345 a răspuns:

Substantiv:felul,genul,numarul,cazul,functia sintactica,articolul
verb:felul,prin ce se exprima,nr,mod,timp,functie sintactica
adjectiv:fel,nr,gen, cateodata caz, functie sintactica, cu cine se acroda
numeral:fel, functie sintactica

3 răspunsuri:
| betsy a răspuns:

Http://i.imgur.com/HAJ2X.jpg

Realizata de o minunata si geniala cunostinta de-a mea.

Stiu ca nu suntem in 24, dar mai sunt 3 zile si tu te-ai apucat sa inveti materia dintr-a 6-a.

| VasileStefan explică:

Parca erau mai multe. diateza. etc big grin

| VasileStefan explică:

Mai era si diateza... si mai multe!