Întrebare recomandată | HumptyBumpty a întrebat:

As vrea sa ma duc in Anglia ca si student. Care ar fi principalele lucruri pe care ar trebui sa le stiu inainte de a merge acolo?

Răspuns Câştigător
| xSoaked a răspuns:

Eu sunt studenta in Londra.
Cazarea si transportul sunt foarte scumpe aici, dar depinde in ce oras vrei sa studiezi: in restul Angliei e mai ieftin ca in capitala.
Mancarea e la fel ca pret, poate doar cu foarte putin mai scumpa decat in Romania, unele chestii de baza sunt chiar mai ieftine decat in Romania.
Ca sa studiezi aplici pentru student loan la guvernul englez si iti dau ei banii de facultate (cu imprumut), deci tu nu va trebui sa platesti decat pentru cheltuielile proprii (cazare transport mancare etc). Dupa ce termini facultatea, daca lucrezi in Anglia, trebuie sa incepi sa platesti inapoi imprumutul in felul urmator: daca salariul iti va oferi peste 21.000 de lire pe an, trebuie sa dai inapoi, anual, 9% din tot ce depaseste 21.000. De exemplu daca vei castiga 22.000 vei plati anual 9% din 1000 de lire adica in jur de 90 de lire pe an ceea ce chiar nu se simte pe langa celelalte 21.100 de lire, iar daca nu vei continua sa lucrezi in Anglia nu mai trebuie sa il platesti inapoi big grin
Daca asta iti doresti, eu zic sa o faci! Eu nu regret deloc decizia si nu mi-a fost deloc greu sa ma adaptez, m-am simtit bine aici din prima zi si imi place compania noilor prieteni straini. Vei avea parte de o experienta extraordinara, te vei distra bine si vei si invata bine. Sistemul lor de invatatura este foarte folositor, iti baga in cap lucruri cu adevarat relevante pentru domeniul tau.
Sa nu mai mentionez ca optiunile de facultati sunt foarte variate!
Deci daca tu iti doresti presupun ca ramane doar sa vorbesti cu parintii. Costurile mele in Londra sunt de vreo cca 600-700 maxim lire pe luna incluzand totul, iar in alte orase in afara de capitala vei iesi chiar mai ieftinwinking
Succes

| HumptyBumpty explică (pentru xSoaked):

Multumesc frumos de informatii. Dar intrebarea pe care ti-o mai pun este daca as lucra part time, as reusi sa acopar cheltuielile lunare?

| HumptyBumpty explică (pentru xSoaked):

Iar daca ai o adresa de email sau cumva sa te contactez, sa aflu mai multe inainte sa merg acolo, vreau sa fiu pregatit in mare parte. Multumesc.

| xSoaked a răspuns (pentru HumptyBumpty):

Ma indoiesc, lucrul part-time mai ales pentru cineva care nu are experienta de munca in Anglia nu poate acoperi cheltuielile lunare in totalitate, insa poate acoperi cazarea!
Aici salariul pe ora pentru part-time e undeva intre 5 si 7 lire. Daca poti lucra 20 de ore pe saptamana (eu sunt foarte ocupata cu facultatea, am lucrat putin la un moment dat si dupa aceea nu am mai avut timp) vei primi deci minim 100 de lire si maxim 140 de lire pe saptamana. Asta e suficient cat sa acopere mare parte din cazare, daca gasesti undeva ieftin...dar nu mai mult: nu transport, mancare, haine, party sau altele. Cum am zis costurile mele de exemplu sunt undeva la 600-700, iar cazarea e undeva la 450-500. Iar din munca vei castiga in jur de 400-500 pe luna, depinde unde reusesti sa ai job.

9 răspunsuri:
| Mircea23592071 a răspuns:

Daca te duci cu un avion trebuie sa ai pasaport in primul rand trebuie sa stii limba sa ai bani si sa-i schimbi in lire iti cauti ceva unde poti „muncii" un apartament si asa mai departe.

| AdrianDragan10 a răspuns:

1) Invata limba engleza.
2) Trebuie sa stii la ce scoala dai.
3) Materialele necesare.

| stephanie_2280 a răspuns:

Sa ai în primul rand un certificat prin care arati ca știi limba, ca de ex.Cambridge, sa știi ca taxele sunt cam la 9.000 de lire, și ai nevoie de note mari, pentru ca acestea conteaza. sper ca ti-am fost de ajutor.

| iamme0 a răspuns:

Matusa mea a plecat in America si nu stia foarte multa engleza,dar s-a obisnuit cu timpul,daca vrei sa pleci in Anglia sa nu uiti sa iei un dictioanar roman-englez, englez-roman pentru a comunica cu ceilalti, si in timp vei invata limba lor, iti va fi foarte greu dar vei reusi, iti trebui doar un dictionar si vointa.

Mult noroc!

| Paula2603 a răspuns:

Ca iti va fi destul de greu.
1. Sa stai departe de cei dragi.
2. Trebuie sa stii bine engleza.
3. Nu vei cunoaste pe nimeni si nimic acolo si pana te vei acomoda va fi foarte greu.