April
| April a întrebat:

As vrea sa stiu care sunt impresiile voastre despre filmul Avatar. MI-ati fi de mare ajutor daca ati accepta sa mi le impartasiti fiindca mi-as lamuri mie insami niste indoieli.Multumesc mult.

Răspuns Câştigător
| Vizitiul a răspuns:

Poate ca din punct de vedere tehnic - si aici ma gandesc la imensa munca depusa in simularile grafice, prelucrarea imaginii, care recunosc mi-a placut mult si a atentiei pentru detaliile unei lumi create cap coada, Avatar este intr-adevar un punct de raspantie in cinematografie, dar (cu riscul de a rani putin orgoliul celor carora le-a placut): Dincolo de toata "potenta" grafica si potentialul imaginativ (nevalorificat la nivel de idee), nimic din film nu-mi inspira catusi de putina credibilitate artistica, si ma refer aici la bunul simt pe care-l ai cand iti inviti publicul sa-ti vizioneze creatia. Personajele sunt fade, trairile si motivatiile lor superficiale, toate generate fiind de existenta "copacului vietii" si a exploatarii minereului de la poalele lui. Evenimentele de turnura au implicatii psihologice sau sociale prea vagi asupra celor doua tabere, nu le insufla schimbarea pe care ar trebui sa le-o insufle si Cameron nici nu le da timp (desi filmul dureaza aproape trei ore) pentru ca e prea preocupat sa ofere spectacol prin "bombardament". Conflictul este servit axiomatic, nu este provocat sincer - oamenii veniti sa bombardeze un copac pentru exploatare miniera, Na'vi avansati spiritual (vorba vine) incapabili sa duca orice negociere diplomatica, gata sa raspunda prin razboi. Greu de crezut ca o civilizatie care traieste in comuniune atat de stransa cu natura, conectata la o constiinta universala, poate porni atat de usor un conflict si este lipsit de putere sensibilizatoare in fata invadatorilor. Teribilismele cu bombe si privirile "smechere" ale soldatilor americani care pleaca la razboi sa-i faca praf pe Na'vi sunt copilarii ieftine. Dincolo de potentialul ideei si ceea ce ar fi putut ea genera din punct de vedere cinematografic, expunerea intr-un conflict armat cu bombe si gloante mi se pare un grav handicap ideatic. Cheltuiala enorma pentru a crea atatea generari grafice si de a le spulbera intr-o explozie de bombe mi se pare o actiune cel putin... (idioata este cuvantul care-mi trece prin cap) - si imi cer scuze pentru exprimarea dura insa eu am fost un sincer fan Cameron si ma declar profund dezamagit. Cei carora v-a placut filmul si Lili sa n-o luati personal, dar eu ma simt putin tradat in fata asteptarilor pe care mi le-a creat tot marketingul Avatar. Lucrurile ar fi putut fi impinse pana acolo unde sa fie gustate si la nivel psihologic/ filosofic, dar ele au fost rezumate la nivel "armat". Pai un alt film cu impuscaturi ne asteptam noi sa vedem? Sa pornesti un film de idee si sa-l impingi catre efecte cu bombe mi se pare un mod de a-ti desconsidera publicul si de a-ti declara impotenta imaginativa. Ma gandesc la The Abyss (Abisul) lui Cameron il consider capodopera vietii sale. Cata incantare cinematografica, cat suspans si cata taina, cata curiozitate iti starnea, cate raspunsuri cereai, ce rol facut de Harris si Mastrantonio! Am urmarit Avatar la Imax Cotroceni, si tin sa spun ca am urmarit nu Cameron-ul care m-a fascinat si m-a emotionat pana la lacrimi in Abisul, nu un Cameron - "mai mare, mai puternic, mai matur" - cum citisem in nu stiu ce review - ci un Cameron senil si pueril fara capacitate de discernamant cinematografic. Cinematografia nu se genereaza pe calculator si-atat, cinematografia mai cere si o esenta care hraneste intelectul care pune in miscare emotia. Imi iau ca reper al genului Stapanul Inelelor - o carte de copii transformata intr-o adevarata epopee cinematografica despre barbatie, etica, disperare, speranta si curaj - si imi spun ca filme ca Avatar fac din public, un cobai al marketingului bombastic, abandonat in bratele unor creatii fade, pe care trebuie sa le inghita in lipsa de altceva. "Are multe efecte speciale? Hai sa-l vedem pe asta. Uau! O sa vedem explozii", dar dincolo de simtul vizual se afla un centru nervos intern, sensibil la idee si emotie, care-si cere respect si spune: "Da, da misto exploziile si balaurii da zi-mi un pic care era faza cu constiinta aia universala din film? De ce constiinta asta nu face din Na'vi stapanitorii secretelor ei, de ce nu e educativa cu populatia umana colonizatoare? De ce apare doar pentru ca zice Cameron ca e momentul pentru ca e singurul mod in care mai poate oferi un happy end (dupa atata bombardament)? De ce nu constituie interventia ei momentul demascarii unui secret valoros, tainuit cu sacrificiu, o revelatie constientizatoare a gravelor vinovatii pe care oamenii si le asuma, supunand astfel cele doua civilizatii (Na'vi si populatia umana) unui experiment de empatie reciproca?" Sa ne oprim, caci deja vorbim despre un alt film. Poate adevaratul Avatar - unul al carei transcendenta e intre cele doua lumi (umana si "pandoriana"), unul educator care scapa din bataia pustii armatei americane. Asta ar fi un film pe care mi-as dori sa-l vad, unul pentru care mi-as obosi ochii in nenumarate si repetate randuri.

11 răspunsuri:
April
| April explică:

Excelente raspunsurile voastre, si va multumesc mult.Indoielile mi s-au risipit fiindca in corul admiratorilor mi se parea ca sunt unica sceptica.

| Aero a răspuns:

Mie unul mi-a placut filmul Avatar, l-am vazut chiar in ziua premierei, am alergat prin zapada sa ajung la timp(ora 13:00 18 dec. se circula si greu) cand se difuza la mine la mall in Pitesti(Cinema City). De asemenea aveam si o tuse foarte nasoala care nu mai trecea. Am facut ceva sacrificii si euhee heehee hee
Desi filmul... sincer nu valoreaza asa mult pe cat au incercat trailerele si mass-media printr-o publicitate exagerata sa ne arate, totusi se observa ca e un film la care au muncit multi oameni si de asemenea a durat mult timp producerea acestui film. A iesit ceva spectaculos dpdv vizual(nemaivazut), cu un subiect, desi nu prea iesit din comun, e perfect pentru. toti oamenii de toate varstele, poate o atentionarebig grin, ca poate totusi noi din nastere suntem distructivi si ar trebui sa avem grija cu natura, sau cu alte vietati din jurul nostru. Asa ca trebuie sa avem o educatie solida, si bineinteles o inima cat mai bunabig grin In fine, Avatar nu e filmul meu preferat in categoria aventuri s. f. dar e un film bun pentru. oricine! Asta e parerea mea. De asemenea filmul a strans si niste actori foarte hmm strategic alesi. Pai cand am auzit prima data ca joaca Sam Worthington, Sigourney Weaver(care a mai colaborat cu James Cameron la filmul Aliens) mi-am zis : "Mai sa fie! Cameron asta chiar pregateste ceva!" Si uite ca pana acum a intrecut incasarile Titanicului, dar oscaruri n-a luat mai multe big grin, doar unde si le-a meritat, la partea tehnica. De asemenea pana si compozitorul coloanei sonore din Titanic a fost mentinut si pentru Avatar. Diferenta e ca n-a mai fost Celine Dion cu melodia de sfarsit, ci Leona Lewistongue Oricum Titanic a avut o coloana sonora mai buna. Si intr-adevar lumea in ziua de azi e captivata mai mult de efecte speciale, de imagini generate prin computerbig grin sau CGI. De...asta e viitorul cinematografiei. Cine poate spune ca e un lucru rau sau bun? Cine? big grin Prinde la public foarte bine.

| cristi202 a răspuns:

Cred ca mai mult e reclama de acest film. Da are acele efecte speciale realizate extraordinar, dar... cam atit. Ca idee, pare a fi super, dar cred ca s-a esuat in a reda exact ceea ce putea fi mai frumos. Nu il consider un film bun. Interesant, da. Insa nu il pun intre filmele bune. E departe de ceea ce numesc eu film bun, cum ar fi "Forrest Gump", "Cast away" cu Tom Hanks, sau "Gladiator" cu Russel Crowe. E departe pentru ca nu ofera o idee de baza, idee care sa reuseasca sa te impresioneze incit sa nu uiti acel film. Oricum, stati linistiti, voi cei ce ziceti ca a depasit ca incasari pina acum orice film, ca nu va trece mult timp pina sa fie uitat. Nu e genul de film pe care sa-l vezi si a doua, si a treia oara, ce sa mai vorbim de mai multe ori! Nu e, pentru ca nu prea are ce oferi. Parerea mea.

| Nu conteaza a răspuns:

Avatar este un film interesant care te duce in alta lume dar unor persoane li sa facut rau deoarece este un film 3d(dupa cum banuiesc ca stii) si atunci cand se simula zborul li se intorcea stomacul pe dos. deci daca ai frica d inaltimi nu te duce la avatar laughing in rest este un film destul de captivant...

| eu_stie_tot a răspuns:

Un film comercial, facut pentru bani si nu din dragoste si pasiune pentru cinematografie. Cinefilii ar spune ca nu e bun de nimic. Si sunt de acord cu ei cu o singura exceptie: efectele. Crearea lui nu a fost o munca artistica ci o munca de om prost care sta toata ziua in fata calculatorului si scrie programe de cod. In topul meu personal, avatar se situeaza undeva pe la mijloc. Desi povestea a fost arhiexploatata si nu mai are nimic original, desi a fost intins filmul pe 2 h jumate cand scenariul era de o ora, desi conflictul cu generalul a fost cam fortat (sa fim serios, ce om nu ar prefera sa mai astepte 3 zile decat sa-i moara soldati) filmul a avut de departe cele mai bune efecte pe care le-am vazut vreodata. Pe o scara de la 1 la 10 merita nota 7.

| romanionu a răspuns:

@adina Nu sti ce vorbesti laughing probabil ai uitat sa-ti pui ochelarii si ai zis ca ai vazut dublu...

Filmul Avatar este cel mai bun film aparut pana acum, fiind cel mai vizionat - Locul 1 la incasari.
Are un story-line foarte interesant si chiar credibilbig grin
Grafica si efecte speciale superbig grin
Este un film care merita toti banii happy
Mai ales sa-l vezi si 3D =p~ day dreaming

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna, april.
Am mai raspuns la o intrebare despre film, iti las un link cu raspunsul meu:
http://www.TPU.ro/......-expert-1/
Nu stiu ce as mai putea adauga...eu nu am fost incantata de film, am iesit chiar dezamagita din cinematograf.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai din punct de vedere tehnc, intr-adevar este un film spectaculos, insa in afara celor spuse nimic din film nu imi sugereaza credibilitate artistica.Filmul se adreseaza mai mult ochiului, 80% din filmari sunt facute in fata calculatorului ca sa nu mai spun ca povestea mi se pare destul de banala, adica Na'vi, un popor care traieste intr-o legatura atat de stransa cu natura nu pot sa rezolve un conflict pe cale diplomatica si se ajunge atat de repede la razboi?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@romanionu, am spus clar ca este parerea mea si ca astept si altele. April ne-a cerut sa ne spunem punctul de vedere, nu altceva. Nu inteleg ce te face sa mi te adresezi.
Ochelarii mi i-am pus bine, am mai vazut filme 3 D.happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Toata lumea crede ca daca a avut incasarile atat de mari este cel mai bun film din toate timpurile, sau din alte motive, unii cred ca este cel mai bun, insa ii contrazic cu cea mai mare placere si ii sfatuiesc sa mai urmareasca ceva filme.
A avut parte de o publicitate imensa in toata lumea, este comercial, insa nimic nou care sa ma surprinda, dupa miile de filme pe care le-am vazut in viata mea. Daca lasam la o parte efectele, filmul este zero, nu te atrage deloc.
Sa nu exageram, nu se compara cu filmele care au marcat istoria cinematografului, iar Avatar este important pentru 2009, insa vor aparea alte filme la fel sau mai bune. Un film pe care s-au aruncat atatia bani pentru o poveste de rahat ca sa nu ma exprim altfel, s-au chinuit atat timp ca sa imi arate o lume banala. O poveste pe care o poti ghici din primele 20 de min. iar restul filmului este plictisitor, m-a luat somnul prima data cand am vazut Avatar. L-am vazut si a 2-a oara, realizand si o analiza, dar mare dezamagire, daca iei fiecare scena in parte si mai critici putin actorii care mai au nevoie de pregatire.
Ca sa fiu rau pana la capat, nu se numara printre preferatele mele, de aceea afirm ca este un film jalnic.

| sweetpoison_4173 a răspuns:

Unul din cele mai bune filme pe care le-am vazut in ultimul timp. Ii unul din filmele care nu as avea o ezitare sa-l mai revad. Am un sentiment de regret totusi ca nu l-am vazut de prima data 3D. Mi-a placut povestea, personajele, imaginile vizuale.Nu in ultimul rand mi-a placut mesajul transmis acela ca rasa umana are o dorinta nestavilita de a distruge natura negandindu-se la consecintele unei pierderi ce valoreaza sute, mii de ani cu o valoare inestimabila pentru Pamant doar pentru satisfacerea financiara a omului.