| Rossy09 a întrebat:

As vrea sa stiu din ce lac s-a inspirat Mihai Eminescu la poezia Lacul?

Răspuns Câştigător
| corolav a răspuns:

Dragă rossy, răspunsul anterior nu e corect. Eminescu s-a născut şi a crescut la Ipoteşti şi nu la Humuleşti. La Humuleşti s-a născut Creangă.
Nu ştiu dacă în scrierile despre viaţa lui Eminescu se face vreo referire specială despre care anume lac s-ar putea spune că l-ar fi inspirat pe poet în a scrie acea poezie.
Poate fi oricare din multitudinea de lacuri de pe lîngă satele sau localităţile româneşti, sau poate de prin alte părţi. A văzut el undeva un lac şi pe această idee a încropit textul unei poezii.
Pe deasupra, formularea întrebării tale, pe lîngă că este naivă este şi anapoda construită. "din ce lac s-a inspirat?". Ca şi cum acel lac ar avea o anume aromă pe care te duci să o inspiri. Pentru că, la felul cum ai pus tu întrebarea şi la replica mea cu "aroma", dacă aş vrea să fiu ironic aş răspunde " lacul de unghii". Acesta chiar are un miros eterat şi plăcut mirositor şi deci plăcut a-l inspira.

1 răspuns:
| VladestepeTPU a răspuns:

Am fost la acel lac în clasa a4a.E undeva nu foarte departe,dar nici aproape de casa de la Humuleşti.E superbă zona. Dacă vrei să il vezi, am nişte poze, şi ţi le voi da.