| Bichi a întrebat:

Buna TPU.As vrea si eu sa demonstrez ca poezia "lacul de Mihai eminescu"este specie a genului liric.Sau macar definitia genului liric.

3 răspunsuri:
| RzzV a răspuns:

Invata sa folosesti google

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Genul liric cuprinde operele literare în care sunt exprimate direct (spre deosebire de genul epic) gândurile, ideile și sentimentele autorului prin intermediul eului liric. În genul liric domină viziunea și transfigurarea artistică, autorul apelând la tehnici aludive si asociative, creând un univers de mare forță de sugestie ce se adresează sensibilității cititorului. Este, din acest motiv, genul literar al discursului subiectiv, exprimând sentimentele prin intermediul figurilor de stil și al simbolurilor. De obicei, discursul genului liric este la persoana întâi, dar este folosită și persoana a II-a.

| idontknowkay a răspuns:

Eu stiu definitia laughing

deci:

- Poezia 'Lacul' de Mihai Eminescu este o opera lirica deoarece gandurile, ideiile si sentimentele sunt transmise in mod direct prin intermediul eului liric

apoi scrii tema poeziei [nu stiu care e laughing]. si ce contine thinking personificari. chestii din astea