| David_Alin_1993 a întrebat:

As vrea sa urmez cursurile facultății de Geografie din București, pentru ca este pasiunea mea din copilărie. Problema este ca am urmat un profil mate-info, și acum la bac iau o medie mica, de 8, 2 cam asa, pentru ca am făcut praf la mate, deși app excelent la romana și bio. Credeti ca as putea sa am vreo șansă de intra la buget? Ca nu știu cum se realizează admiterea, iar o lista cu rezultatele de anul trecut nu găsesc. Dacă nu, ce alta facultate îmi recomandati, în jurul aceluiași domeniu, ceva pe topografie/meteorologie/Geo informatica sau geofizica, ceva de genul. Mulțumesc anticipat ❤️

5 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Daca vei citi metodologia de admitere a facultatii, vei intelege ca principiul admiterii este "optiunea bate media" adica:
*in prima faza, toti candidatii care au prima optiune similara, concureaza intre ei, iar ierarhizarea se face dupa media de bac
*candidatii care nu au ocupat un loc conform primei optiuni datorita mediei prea mici, vor concura intre ei conform celei de-a doua optiuni formulate in cererea de inscriere
*candidatii care nu au ocupat un loc conform cu a doua optiune exprimata, vor concura mai departe conform optiunilor exprimate si in limita locurilor disponibile la buget.
Asa ca, pozitia in lista de admitere este resultatul propriilor tale optiuni!

p.s. Poti lectura metodologia facultatii facand un clik pe 'admitere 2018 " din link-ul : http://geo.unibuc.ro/admitere_licenta.html
Evaluarea scrisorii de motivatie este o simpla formalitate (dar obligatorie!)

| alessia5158 a răspuns:

O alta alegere ar fi facultatea de geodezie (din cadrul univ. tehnice de constructii, Bucuresti)--- iti poti faci o impresie din "povesti de succes" : http://geodezie.utcb.ro/

| Bondarel99 a răspuns:

Sunt medii destul de mari la Geografie, in fiecare an e pe locul 1 in topul celor mai cautate facultati (dintre cele la care se intra fara examen), ba chiar sunt vreo 10 pe un loc.
Eu zic ca si daca intri la taxa e ok, din moment ce ai zis ca e pasiunea ta, gasesti tu 3000 lei sa platesti pe an. Ar veni 9000 lei in total. Dar ia-o ca pe o investitie.

| Anon31241212 a răspuns:

Si daca intrii la taxa ce? Nu e asa de scumpa. Daca chiar e pasiunea ta din copilarie inseamna ca iti place foarte mult geografia, prin urmare o stii foarte bine. Stai relaxat ca daca vei invata bine si sigur va fi asa, o sa treci la buget. happy Mult succes!

| Karol1877 a răspuns:

Si dupa geografie ce vrei sa te faci? Profesor? Si unde sa te duci, la tara pe salariu de 1.800 lei sa inveti niste incompetenti?
Alta facultate daca vrei ceva stabil.