| whitepoetry a întrebat:

As vrea sa va intreb: ce facultate trebuie urmata daca vrei sa fii profesor de stiinte socio-umane( aici ma refer la toate cele studiate in liceu: logica, psihologie, economie, sociologie si filozofie)? happy

Răspuns Câştigător
| EfraimAshdothabediahKochBar a răspuns:

De-abia terminand profilul stiinte sociale si avand diriginte care a terminat facultatea de stiinte sociale imi pare rau sa te informez dar aceasta facultatea a carui obiect nobil e acumulare de cunostinte in domeniile expuse de tine nu mai este acreditata, s-au desfiintat majoritatea facultatilor.La sfarsitul anilor 90 sau pana la inceptul anilor 2000 facultatile de profil nu mai exista. Totusi la Craiova exista o facultate de stiinte sociale dar in cadrul ei nu sunt specializarile mentioanet de tine.Totusai daca te intereseaza:http://cis01.central.ucv.ro/ifg/
Sincer scopul acestei facultati desi este unul mai mult decat laudabil,realitatile de dupa absolvire sunt altele.M a gandesc la propria mea experinta, si nu ma laud, dar profesorii care predau mai multe discipline nu sunt asa de informati (ii inteleg)si nu poti sa te astepti la un sprijin in descoperirea unui obiect anume(la mine.filosofia).Desi el a dat concursul pe post si licenta pe o lucrare din filosfie nu pot sa nu fiu un pic mahnit de faptul ca in ultimul an predarea filosofiei nu si-a atins chiar scopul.Inteleg ca lectura individuala e necesara dar daca nu ai un sprijin,[e cineva care sa te directioneze risti sa te ratacesti in meandrele concretului,si sa nu vezi padurea din cauza copacilor. Dupa mine, nu ti-as recomanda aceasta facultate daca mai exista, din simplul fapt homo universalis a fost un concept renascentist si pentru epoca respectiva! Numai bine!