| anonim22378 a întrebat:

Astazi este sarbatoarea mihail si gavril daca numele de familie este mihail atunci este ziua acelei persoane? happybig grin

Răspuns Câştigător
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Din păcate nu, este nume de familie, nu prenume!
La mulți ani tuturor sărbătoriților de astăzi și mulțumesc și echipei TPU.
Pa, pa.

3 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Cînd se serbează o onomastică, referirea se face numai la prenume. În situaţia cînd cuvinteleSandu, Vasile, Ioan sînt "nume" ( deci nume de familie) nu intră în discuţie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!

Da,daca are numele:Babriela,Gabriela Mihaela Mihail,Gavril este ziua lui sunt unii parintii care pun numele copiilor lor gavril si mihail si suna super penibil dar... dragut cainele din imagine, fundita te rog?

Pa, pa!

| AddXf a răspuns:

nu. funda?