| Fabian2 a întrebat:

Astăzi la școală când a întrat domnul de matematica în clasă ne-a întrebat " de ce nu ne ridicam în picioare? " bănuiesc ca a spus-o în gluma pentru ca nu este genul lui. Eu am spus " comunism! " Desigur, tot în gluma, iar după a întrebat dacă mai sunt profesori care fac acest lucru. Noi i-am spus ca mai exista doi profesori care fac asta și nu numai eu am spus ca sunt comuniști cei doi profesori, nu el. Apoi, el mă acuza ca l-am făcut pe el însuși comunist. I-am explicat ca nu și pe tot parcursul orei tot repeta aceasta fraza"comunism" ca să ma injoseasca. Ora următoare adică de fizica, pentru ca tot cu el facem și fizica a venit și mi-a spus ca a vorbit cu doamna directoare și o sa vina sa ma întrebe ce este acela"comunism". El de obicei trage la catalog, sa vadă pe cine sa asculte. El știind ca sunt pe prima pagina a numărat cu degetul paginile înainte ca să ma asculte drept răzbunare sau mai bine zis abuz de putere sau funcție. Mi-a pus întrebări din lecțiile la care nu am fost pentru ca am fost la spital cu motive de sănătate. Oricum am luat o nota mica. Acest domn mai face și favorizari, nu este corect și da note " pe ochi frumoși" ca să zic asa. Nu sunt singurul care se plânge de acest lucru, mai toți colegii de plâng de acest lucru. Vreau sa știu cum se poate rezolva acest lucru și dacă am greșit eu sau profesorul. L

Răspuns Câştigător
| Ineys a răspuns:

Cheama-ti parintii la scoala sa discute cu el. Presupun ca esti in generala.

17 răspunsuri:
| Fabian2 explică (pentru Ineys):

Mulțumesc pentru sfat, dar vreau sa știu dacă profesorul a încălcat o lege sau ceva pentru ca a făcut abuz de putere

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai daca ai gura mare. Probabil s-a simtit ofensat ca un putoi care nici macar nu a trait in acele vremuri, sa-l faca comunist.
Macar ai invatat ceva din lectia asta, capu plecat sabia nu-l taie, si gandeste-te de 2 ori cand scoti ceva pe gura aia, chiar si de 3 sau de cate ori e nevoie.
Cat despre cum se poate rezolva, pune-te cu burta pe carte si surprinde-l. Cand te ia prin surprindere sa te asculte si o sa stii lectia, ii dai peste nas. O sa te asculte de cateva ori la rand, si cand vede ca n-are ce sa-ti faca, ca inveti la ora lui, o sa te lase in pace.

| Fabian2 explică (pentru anonim_4396):

În primul rand, am zis în gluma. În al doilea rand, nu l am făcut pe el comunist, în al treilea rand nu este o jignitura iar în al patrulea rand am la libera exprimare. Bănuiesc ca tu ești tot unul dintre ei și vad ca ești foarte matur încât sa ma faci '' puțan''

| Rd79 a răspuns (pentru Fabian2):

"în al treilea rand nu este o jignitura"

Eu as fi foarte jignit sa fiu facut comunist. Comunismul (si stiu ca habar nu ai de asta) a omorat in jur de 100 milioane de oameni.

"iar în al patrulea rand am la libera exprimare."

Sigur. Asa cum si el are dreptul la libera exprimare, da? Si are dreptul sa asculte pe cine vrea penisul lui. Daca nu-ti convine, nasapa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Fabian2):

Putoi. ma rog. Nu poti sa jignesti pe cineva si pe urma sa zici, a, pai am glumit. Ca nu merge asa. Sa-l faci pe unu canceros si sa aiba cancer sa iti ceri scuze, sau pe altul tigan apoi sa zici ca ai glumit.
Daca traiai in acele vremuri, vedeai de ce oamenii considera acest subiect, unul sensibil, mai ales pentru cineva care a trait in vremurile alea. Spune-i ca nu ai stiut cu adevarat ce inseamna comunist, si nu te-ai gandit cand ai dat drumu la gura, la repercursiuni, si ca ai citit despre asta si ai intrebat bunicii, si ca nu ti-ai dat seama ce a insemnat cand ai deschis gura /

| PainTech a răspuns:

"Mi a pus întrebări din lecțiile la care nu am fost pentru ca am fost la spital cu motive de sănătate." - Poate sa asculte pe cine vrea, era treaba ta sa faci rost de lectii.

Cel mai posibil profesorul s-a simtit ofensat, chiar daca tu doar ai glumit. Nu e nimic ilegal / abuziv. Ai deja doua variante de rezolvare : Chemi parinti pentru o discutie cu dansul sau iti ceri scuze ( chiar daca nu a fost direct la adresa lui ).

Nu era mai bine daca taceai?

| Fabian2 explică (pentru anonim_4396):

Nu înțeleg de ce te bagi dacă nu îmi dai pic de ajutor. Dacă te uiți am zis din prima ca am glumit+ ca nu l am făcut pe el comunist și plus ca și el este glumeț de fel. Dacă vrei sa știi, chiar am idee ce este comunismul și nu îmi plac oamenii care au rămas cu ideea asta și nu s-au schimbat nici în 2019. Se vede ca sunt încuiați la minte cu un lacăt pe care scrie '' comunism''. Nu mi-a vorbit gura pe dinainte cum zici tu. Eu sunt o persoana care îți spune în fata ce are de zis și desigur cu un ton calm. Dacă m-am exprimat liber nu cred ca am făcut mare greșeală plus ca nu l am jignit de loc. Mai bine îți vezi de treaba dacă nu ai de gând sa ma ajuți. HATER

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Fabian2):

Ce hater ma? Ca nu auzi ceea ce vrei tu? de-asta zici asa?
ce vrei sa auzi? Ca e vina lui, si ca el are ceva cu tine, si ca tu ai fost indreptatit sa il faci comunist, si ca el a gresit ca a vrut sa te asculte. Da ce vroiai sa-ti faca?
Asa fac oamenii ma, cand nu aud ce vor ei, incep sa comenteze.
Fa-i in ciuda si du-te cu lectiile invatate restul semestrului. Si punct. Ca ai fost bolnav atunci. N-ai nici o scuza. Si nici atunci, ca iti puteai lua lectiile de la altcineva.
Cere-ti scuze si spune-i ca nu ai stiut ceea ce inseamna comunism, si ca nu ti-ai dat seama ce-ai spus.
Astia sunt pasii. Restu, ce mai ai tu in cap, e 0, daca cumva crezi ca ai putea rezolva si altfel. Asta este cel mai moral mod si corect, de a rezolva problema. Stiu, nici mie nu imi plac multe lucruri, si trebuie sa le fac.
Sa te exprimi liber, nu inseamna ca ai dreptu sa il faci pe unu prost, pe altul comunist, pe altul musulman, pe altul tigan. Nu la asta se refera dreptul la libera exprimare. Ca asa si profesoru are drepturi, te asculta cand vrea, si dupa cum inveti tu, o sa iei numai 2 si 3. Nu-i corect nu? da e corect ca tu sa ai dreptu la libera exprimare sa il faci comunist.
O sa te lase corigent cu atitudinea asta. happy Succes

| Fabian2 explică (pentru anonim_4396):

Ba omule, ce naiba nu înțelegi ca nu l am făcut comunist pe el? Din contra el s-a răzbunat pe mine și m-a ascultat. Din 25 de elevi m-a ales exact pe mine pentru ca știa pe ce pagina sunt. Regulile profesorului spun ca în caz de neînțelegeri și lucruri de acest gen se rezolva cu ceva scris sau scăderea notei la purtare sau alte lucruri. Nu stau sa ți le spun pe toate ca sunt multe. El a abuzat de funcția lui de profesor ca să se răzbune pe mine pentru un motiv care nici măcar nu ținea de ora sau lecție, dar tu nu vrei sa vezi și partea rea a lui. El nu are voie sa aibă favoriți și sa facă favorizari, sa ajute favorizați în timpul unu test, sa dea măriri de note pe ochi frumosi etc. În regulament spune ca '' profesorul trebuie sa fie unul corect, sa fie un exemplu pentru noi etc. Ce exemplu a fost el ca s-a răzbunat pe mine pe un motiv total diferit de lecție și ora? Sa zică mersi ca niciun coleg și niciun elev care face la el ore nu i-a făcut reclamație. Nu sunt primul care zice acest lucru. Toți colegii și elevii care au făcut la el au zis ca el face favorizari. Au spus chiar și cei din generațiile trecute.

| Fabian2 explică (pentru Rd79):

Corect, are voie sa asculte pe cine vrea el, dar el a zis ca trage la nimereala și știind unde sunt eu pe pagina, fix acolo a tras și a început sa râdă. Da, chiar a tras la nimereala, nu e ca și cum a vrut sa se răzbune, asa face el, rade când pica pe cineva la catalog. Ești tare!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Fabian2):

Esti nesimtit, si nu iti asumi greselile. O sa ai probleme pe viitor. Omu ala nu e obligat sa iti asculte tie cacaturile. Daca-ti da una in bot, o sa plangi la mama ta ca te-a batut. Si o sa zici ca are ceva cu tine. Am fost ca tine, si stiu cum rastalmacesti tu lucrurile acum, sa para in favoarea ta.
Hai sa zicem ca il jigneai si il faceai comunist. Da ce **** de scuza e aia, ca ai fost la spital? La spital nu te pun aia la munca, puteai suna un coleg, sa iti aduca temele, si aveai timp berechet sa inveti acolo. Era si liniste.
Tu dupa ce ca nu inveti, si esti o lichea, si iti bati joc de profesor, tot tu cu gura mare ca are el ceva cu tine. Pai normal ca are, daca esti un putoi care abia i-au dat flocii la cwr,
si vorbeste despre comunist, apoi spune ca glumeste. Eu nu numai ca te lasam corigent, te lasam repetent.
Daca veneai si iti asumai si iti cereai scuze, era alta problema. Crezi ca daca el e adult, ca nu il afecteaza nimic sau cum? e tot om ca si tine, ba mai mult, vine la munca, ca probabil are de platit o intretinere, sa manance, nu ca tine care te tine mama ta acasa.
Fi-ti dracu mai responsabili, si mai bine crescuti. Ca nu ai nici o scuza., Sunt copii care stau intr-o camera si se incalzesc la soba, si invata la lumanare si au 10 pe linie.
Fii dracu barbat si asuma-ti si cere-ti scuze. Altfel nu vad o iesire din aceasta situatie. Daca vrei sa fii bou pana la capat, iti zic eu ca nu vei rade tu ultimu. happy 100%
si o sa plangi ca trebuie sa repeti clasa.
Poate e ala mai om, si isi da seama ca esti dobitoc. Da tu asta vrei? sa treci clasa din mila? Pai o sa ajungi un cersetor, daca traiesti din mila altuia, Fii barbat.

| Rd79 a răspuns (pentru Fabian2):

Ok, si numai tu ai voie sa glumesti si sa-l faci comunist? El nu are voie sa glumeasca?

| Fabian2 explică (pentru Rd79):

Cu ce sa glumească?

| Fabian2 explică (pentru anonim_4396):

Îmi place cum eviți numai lucrurile în care el încalcă regulile și nu zici efectiv nimic de ele. Ba omule de unde naiba știi tu cum sunt eu de zi cu zi și ce probleme am avut eu la spital? În orașul, spitalul nu putea sa ma ajute cu ce probleme am avut eu, asa ca m-am dus în alt oraș. Mai bine îți vezi de viata ta și de munca ta. Dacă e sa ne dam cu părerea pot sa zic și eu ca tu stai toată ziua pe TPU, nu ieși din casa, n ai viata sociala, n ai nimic, dar nu vreau sa fiu un disperat ca tine. Eu nu îți mai răspund la mesajele tale pentru ca mai mult ma enervez când vad oameni care nu au ce face cu viata lor. Cred ca cea mai mare greșeală în treaba asta a fost sa intreb pe niște oameni necunoscuți ce trebuie sa fac. Acum mi am dat seama ca exista nu oamenii care nu au ce face cu viata lor. Te salut!

| Rd79 a răspuns (pentru Fabian2):

Cu faptul ca a zis ca trage la intamplare si te-a tras pe tine.

| Fabian2 explică (pentru Rd79):

Bravo! Ești detectiv?

| Rd79 a răspuns (pentru Fabian2):

Nu. De ce intrebi?