| spidermanule a întrebat:

Atomul unui element are Z=x si A=2x+1.Care este numarul neutronilor din nucleu?

Răspuns Câştigător
| coss a răspuns:

3ori2:2=3

4 răspunsuri:
| aladinbeci a răspuns:

Numarul de neutroni este egal cu diferenta n = A - Z. in cazul tau: n = (2x + 1) - x = x + 1.

| NoChanceForUs a răspuns:

Teme dragi copii, teme... teme ilegale!

| Holocaust a răspuns:

NEUTRONI=A-Z=2x+1-x=x+1.
Si poti lua variante.Una ar fi:Be(Beriliu), care ar avea 5 neutroni.
Ar putea fi si Al sau Cl, dar depinde cat iei A, preferabil sa rotunjesti.
Si incearca sa nu mai ceri teme. Pune-ti si tu materia cenusie la lucru.

| deea965 a răspuns:

Pai numarul atomic z reprez nr de protoni.din ecuatia numarului de masa A rezulta ca y+x este egal cu 2x+1 unde y reprez nr de neutroni si x nr de protoni iar la final y=x+1