| tonyc7 a întrebat:

Austriecii de ce nu se simt tot nemti daca vorbesc aceeasi limba cu nemtii, mai ales ca sunt si vecini cu ei?

4 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Culmea că nu e chiar aceeași limbă...

| relian a răspuns:

Se simt tot germani, nemtii cum zici, dar sor desprins de imperiu si au vrut sa ramana singuri.

Chestia pleaca de cand s-a format Sfintul imperiu roman, care de fapt era un imperiu al natiuni germane.
Viena era un oras, iar imperiu asta, acolo avea capitala, sau si acolo au avut-o un timp.
Cind imperiu asta s-a dus de suflet, natiunea germana sa divizat si ea.
Banui, odata ce Viena fusese capitala lor, a tuturor germanilor, a cautat sa fie tot ei sefi, doar ca restul de germani probabil au ales alta conducere, poate nu sau inteles intre ei, asa aparu Austria, Prusia, apoi Austria cu Ungaria, apoi Germania-Austria, ca in final sa se desprta Germania si Austria.

Cred ca totul placa de la ciolan laughing oriunde ar fi oameni, oricine ar fi sef, chiar de is germani, japonezi etc, este vorba despre ros ciolane, deci despre sefie.

Ca si la noi, de ce crezi ca nu sau unit aia din Basarabia cu RO? Ca nau vrut oamenii? Nici pomeneala, nu au vrut aia care conduc RM, iti dai seama o astfel de actiune iar fi lasat fara osul de ros laughing nu ar mai fi fost sefi ei, veneau sefi aia de la Bucuresti peste ei.

Cam la fel a stat treaba cu nemtii si sta sia cum, toti vor ceva de ros, deci nu le pasa cas tot frati cu aia sau de acelasi neam, le pasa de ciolan, asa e omu facut, vrea sa fie sef laughing.

| ReddY25 a răspuns:

Pai e ca și englezii cu americanii
Vorbesc aceiași limbă dar sunt popoare diferite

| haileewatson a răspuns:

Tu de ce nu te simti moldovean daca vorbesti aceeasi limba si esti vecin cu ei