| Okkultist a întrebat:

Sunt curios de o chestie. In familie am avut foarte, foarte multi nemti, mai ales din partea mamei. Credeti ca asta m-a ajutat intr-un fel sa invat germana?
Pare aiurea, dar... as-i dori pareri.
Cand am mers la un fel de concurs acum 2 zile de limba germana m-au intrebat daca am nemtii in familie. Si eu am zis ca nu i-am cunoscut pe toti, dc? Si mi-au zis profesorii:,, Ai in sange".
Este o vorba, sau poate exista acel,, ceva".
Personal nu prea cred dar...
astept pareri, dau funda multumesc!

Răspuns Câştigător
| Mimzy a răspuns:

Probabil din cauza accentului pur de neamt! Nu sunt sigura daca se transmite prin sange. Ai un nume caracteristic german? Poate ti-au vazut numele si s-au gandit ca ai rude germane. Sau poate profesorii au spus "ai in snage" in gluma, ca un fel de apreciere pentru modul in care te-ai prezentat! ^_^

Sper ca te-am ajutat catusi de putin happy

| Okkultist explică (pentru Mimzy):

Daa. Pai mai am un nume care nu este oficializar: Lauterbach, si l-am trecut si pasta. Iti multumesc ^.^ happy Ai dreptate!

6 răspunsuri:
| sublime89 a răspuns:

O limba se invata, nu se transmite genetic.

| Bøøgey a răspuns:

Macar germana, daca romana nu-ti iese prea bine...

| Okkultist explică (pentru Bøøgey):

Pai da. Romana e grea, recunosc!

| Borcanelul a răspuns:

Nu exista a vorbi bine o limba pentru ca "o ai in sange".Pur si simplu ai fost sarguincios si ai reusit sa deprinzi bine limba, mai bine decat altii.Si eu cunosc maghiari crescuti in Romania si am accent mai bun ca ei.