| SwEEtGiRlZ a întrebat:

Auziti am cautat peste tot pe net dar nu am gasit, puteti voi sa ma ajutati cu un citat DESPRE Nichita Stanescu.Multumesc frumos!

2 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Gasesti aici trei referinte critice ( sau citate despre.): http://romanianliterature.tripod.com/ro/nichitacrit.html

| roxutza2010 a răspuns:

Existã un amestec ciudat de forte în fiinta lui Nichita Stãnescu: un respect aproape religios pentru poezie si o supunere aproape cinicã fatã de real. [...] Nichita Stãnescu reprezintã un mod specific de a fi poet în lumea noastrã. E greu sã-i afli un model în literatura anterioarã."

Eugen Simion, Sfidarea retoricii. Editura Cartea Româneascã, Bucuresti, 1985