| Maria2058 a întrebat:

Aveti idee ce poezie s-ar putea da anul asta la olimpiada de romana clasa a 8a? Multumesc. Funditeee!

Răspuns Câştigător
| paul21 a răspuns:

Cred ca una romantica, de Eminescu. Nu e exclus sa dea si poezii de M. Sorescu sau de Nicolae Labis. Eu cred ca o sa dea de Dimitrie Anghel, pentru ca el scrie poezii foarte frumoase, despre natura. Citeste cat mai mult poezii de dragoste si in tema naturii ca s-ar putea sa dea o compunere descriptiva. Nu se stie, e doar parerea mea! Cauta olimpiade din 2010 si 2009 faza locala si judeteana si lucreaza-le! Iti vor fi de folos!

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sigur una de eminescu...laughing eu asa am avuthee hee acum depinde ce olimpiada...:p app si nu poti da"fundite" pentru ca se da doar unatongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde.
Te-ai calificat pe municipiu?
Eu m-am calificat pe municipiu si am fost placut surprins cand am vazut ca s-a dat o poezie de Lucian Blaga-Liniste si o poezie de Mihai Ursachi-Tunetul Linistit
Pe faza pe municipiu probabil ca o sa se dea doua opere epice, cu tema principala cartea-cititul
Asa ca ar trebui sa lucrezi comentariu epic si abordarea comparativa a 2 operewinking.
In rest...nimicwinking.
Ne vedem pe nationalabig grin.

| cerbu a răspuns:

Cresd ca eminescu