| refflexx a întrebat:

Aveti vreo idee, sfat pentru cei de la profilul UMAN pentru bac-ul la romana? O sa primim diferentiat si tare mi-e ca va fi extrem de greu, tot nu mi se pare corect sincer, noi avem 4 ore pe saptamana iar cei de la mate-info 3, romana e limba noastra si ar trebui sa fie la fel pentru toti.

Nu stiu la ce sa ma astept, am invatat o gramada de comentarii dar m-a dat peste cap chestia cu diferentiatul, sper sa nu cada prostii cum ar fi Critica literara sau poezii ca Riga Crypto etc.

4 răspunsuri:
| vSorin a răspuns:

Sincer si eu sper sa pice ceva proză. Doar că nu sunt de acord cu ce ai zis legat de mate-info. Gândește-te că noi aveam 5 ore de mate pe săptămână, 3 de fizică si 1 de chimie + 3 de romana. Eu cred că e logic să ne dea mai ușor atâta timp cât dăm matematică. (Care crede-mă că nu e ușoară...mai ales că eu dau și m1)

| refflexx explică (pentru vSorin):

Si crezi ca la istorie e usor sau geografie unde trebuie sa tocesti intreaga materie? La Matematica nu e de tocit, odata ce intelegi si faci exercitii nu ai treaba, in schimb sa inveti 30 de comentarii plus inca 2 materii e destul de complicat

| vSorin a răspuns (pentru refflexx):

Eu cred ca e mai ușor, mie mi-a plăcut mult geografia. Îmi mai este puțin ciudă că am ales profilul real, dar nu regret. Ai dreptate la mate nu e de tocit, dar ai de "mâncat" exerciții pentru o notă mare. happy

O zi bună!

| Aberdeen a răspuns:

Cumva trebuie sa se creeze o cumpana intre aceste doua materii.sunt elevi care aleg sa mearga pe profil uman, deci automat vor avea mai mult "de furca" la romana, si cei care merg pe real, unde sunt nevoiti sa "toceasca" mai mult la matematica.

studentul cu cat invata mai mult la o materie, logic ca la aceea se pricepe mai bine.
ce-ar fi sa vin sa-ti dau subiecte mai grele de matematica pentru cateva ore pe saptamana pe care le faci, si la romana unde exercitiul deja exista.

in fine, eu asa am gandit; poti sa ma contrazici, dar ai in vedere ca orele sunt puse dupa inclinatiile si capacitatile fiecarui elev.

o zi buna!