| xxdd a întrebat:

Azi am avut teza la romana si m-am incurcat la ceva. :-ss in propozitia "te stingi acum"."te" e pronume reflexiv sau personal. si ce functie are. e complement indirect?

Răspuns Câştigător
| Nicolelenaa a răspuns:

Eu ma sting
tu te stingi
el se stinge
Din moment ce are "se" la pers a 3-a inseamna ca e pronume reflexiv
Pe cine stingi? pe tine te
Deci te este complement direct

te = pronume reflexiv cu functia de complement direct

Succes, sa iei un 10! :*

7 răspunsuri:
| LoveIsTheAnswer a răspuns:

Da este pronume reflexiv si are functia de complement indirect happy

| TheBadOne a răspuns:

Pronume reflexiv, complement direct happy

| CarmennnLove a răspuns:

Pai :
Te stingi acum.
Te = pers 2 nr sg; Stingi=pers 2 nr sg deci => TE =Pron Reflexiv
Si. daca e complement direct nu sunt sigura, nu cumva pron direct raspundea la intrebarea : pe cine, ce?
Sper ca te-am ajutat :d

| Fan7a a răspuns:

Este reflexiv si f. s. e Subiect...

| secret_7022 a răspuns:

Pai. pronume reflexiv[pe cine stingi? pe tine stingi]. complement direct:d [pe cine stingi? pe tine te. si intrebarea "pe cine?" asa zic eu:d. funda?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E reflexiv pentru ca este "TU TE stingi"...cum poate fi si pronume si complement in acelasi timp? eu nu cred, nu am mai facut astea din scoala generala, adica de vreo 5-6 anibig grin am cam uitat

| ionutzzz_4171 a răspuns:

Da ``te`` este pronume reflexiv functie de complement idirect