| anonim_4396 a întrebat:

Azi am dat examenul la romana, am venit acasa fericita ca am stiut si ca m-am descurcat, dar am vazut rezolvarea subiectului pe Youtube si acum ma simt prost si dezamagita.

La primul subiect am gresit ex.2/A si am gresit unul dintre tiparele textuale. Am scris dialogat si explicativ, dar era descriptiv, nu explicativ. La ex. 7, 8 si 9 punctajul depinde de cel care imi corecteaza lucrarea. Iar, la ex 6 / B am gresit o propozitie din cele doua. La compunere m-am descurcat si sper sa iau punctaj maxim, dar poate mi se scad cateva puncte pentru ortografie. Sincer, ma simt foarte prost. Parintii mei vor sa merg la un liceu bun, cum ar fi Dimitrie Tichindeal sau Vasile Goldis (jud. Arad), dar nu stiu daca intru acolo. Mai ales ca la mate nu stau asa de bine cu geometria, de aceea si vreau pe filo. Maxim un 6 iau la mate, sincer. Nu stiu ce o sa ma fac daca nu intru la Peda sau la Goldis...

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Si noi, cu ce vrei sa te ajutam?

| Ana903 a răspuns (pentru Violleta2022):

Am vrut doar sa ma descarc.

| isemilia a răspuns:

1. Si eu am gresit mult (din neatentie sincer)
2. Daca nu ajungi unde iti doresti te poti transfera dupa un an, nu e mare lucru. Important e sa faci tot ce poti si la matematica, vei vedea dupa...
Mult succes

| Ana903 a răspuns (pentru isemilia):

Multumesc, mult succes si tie happy

| gabriel2004o a răspuns:

Recuperezi la mate(propuneți un obiectiv mai mare de 6 ca și succesul sa fie mai mare)
Voi sunteți alintați fata de generațiile trecute care își băteau capul cu genul dramatic, liric, epic și tot felul de monstrozitati.-.

| Design2021 a răspuns:

Care este intrebarea?

| ȚaraGalilor a răspuns:

Îți sugerez să nu intri la filo, crede-mă! Dacă o să faci latină și nu ții pasul cu materia, îți va fi foarte greu să o înveți când o să dai test! Mulți dintre colegii mei au avut mari probleme din cauza accestei materii! Dacă îți spun ce am făcut noi în clasa a 9-a și anul ăsta, o să îți pice fața! O să începi cu niște legende iar după o să o înveți că pe o limbă străină(declinări, moduri și timpuri care sunt diferite de limba română cu dif. terminații și reguli de care o să te doară capul să le reții!)Dar dacă latina nu va fi o problemă pentru tine, filo este ok! Mai ales că și eu am venit aici pentru că eram praf la mate din cauza profei! Baftă!