| anonim_4396 a întrebat:

Azi am luat 1 la engleză fiindcă am copiat. Înainte să mă judecați,ascultați-mă. Vineri, am învățat despre părțile corpului uman în engleză și azi am dat test de 5 minute.Ei bine,avem o imagine cu un om.Mă descurc blană(fără a copia),dar dau peste buric (la celelalte îmi ziceam că mă ocup de ele după ce mă ocup de buric).NU știu cum se zice și mă uit în caiet, dar mă prinde domnișoara.Îmi ia foaia și îmi zice că am 1. După oră,mă uit în caiet și culmea,nu e cuvântul,,buric"acolo.Da nu văd cum se zice în engleză,pur și simplu. Apoi, îmi dau seama că profa a spus că putem scrie stomac.Atunci mă enervez,fiindcă a zis asta ori când nu eram atent, ori când deja mi-a luat fișa.Nici stomacul nu îl am scris(poate se referea la burtă). Acum stau ca prostul și scriu întrebarea asta,în speranță de ajutor. Ceva timp, am luat 8, ai mei m-au certat (nu mă laud, dar mereu iau 10 și ocazional un 9). Nici nu mă gândesc ce o să facă când văd 1 ăla în carnet.Plâng și stau cu rușinea pe față.Mi-am dezamăgit familia cu nota asta,îmi doresc să mă sinucid,poate chiar o voi face. Ajutați-mă, ce să fac în problema asta, că mi-am stricat media? Sau măcar câți de 10 trebuie să iau pentru un 9, 50 sau 10?

52 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru ThePrinceOfAllSaiyans):

Multe,dar acum, nu știu

| Celcestietot a răspuns:

Iluziile lui Satana!

| Alfred0703 a răspuns:

Altii au murit si n-au patit nimic.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Celcestietot):

Ce-i cu el?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

De acum ne despărțim definitiv și rămâi în lumea ta, in care oamenii ca mine nu contează. Tu ai hotărât așa. O să te denunț și la admine că meriți.

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai ce, daca te sinucizi, crezi ca faci cuiva un bine?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Celcestietot):

Nu,dar nu e plăcut să vezi că ai nota mică, chiar 1! Eu acum, eu acum nu am ce să mai fac (crying(

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai putea incerca sa ii ceri scuze doamnei profesoare, sa o rogi sa mai dai testul inca o data si astfel sunt sanse ca sa nu iti puna nota 1. Ce spui happy?

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Celcestietot):

Poate.Dar asta,când are ceva în plan,e foarte serioasă. Recent a sunat-o mama unui coleg de al meu să îi spună să ne mute cum eram (ea ne mutase pentru că zicea că vorbeam în ore).În apel, ea a răspuns afirmativ, dar la școală, a negat. Apoi a urmat un șir de mutări.Azi ea a hotărât să stăm fiecare singur în bancă, deși femeia de servici ne mutase. Zicea,, Și de ce îmi pasă mie că se vaită ea cum vă mut eu?"Tot așa s-ar putea să-mi zică mie,, Și de ce îmi pasă ce-ți face mă-ta?"

| Geanina1107 a răspuns:

Uau, in ce societate am ajuns sa traim. Ne luam viata pentru o nota. Notele nu va reprezinta dragilor, nu va definesc viitorul, poti fi copil de 10, si cand ajungi in viata sa nu stii pe ce drum sa o apuci, poti fi copil de 4, si sa-ti zbarnaie mintea, sau invers, notele sunt doar niste cifre care arata cat chef de tocit am avut sau nu. Da, intr-adevar, poate ca uneori reflecta si ceea ce stim noi, dar asta nu inseamna ca o nota, cum e cea de 1, ne reprezinta o viata intreaga, sau ne defineste, ori ne schimba viitorul. Orice copil, elev, student, trecut prin scoala, liceu, facultate o da in bara uneori. Nu suntem roboti. Suntem oameni. Avem momentele noastre de prostie, de lene, de nestiinta, nu e nimic anormal.
Da, e adevarat ca parintii nu inteleg, si eu stiu ca mama imi face teorie ca vai doamne de ce am luat 8 si nu 9 laughing, dar asta pentru ca mi vrea binele, dar nu ma omoara nimeni pentru asta. Nu ti cunosc parintii, dar nu cred ca te dezmosteneste nimeni pentru un 1, ai putea sa nu spui sa zicem, dar chiar daca spui, asta e, e nota ta, iti inveti din greseli si viata merge mai departe. Nu zic nimic cu rautate, poate nu sunteti de acord cu mine, asta e parerea mea si asa vad eu lucrurile.
Probabil esti si ofensat pe profa ta, pe modul de evaluare. Stiu cum e, crede-ma, toti trecem prin asta, de multe ori nici nu ne sunt luate in considerare cunostintele cu adevarat, spre exemplu, te intreaba respectivul ceva, si daca nu stii fix o propozitie care te intreaba el din 10 pagini, nici nu l mai intereseaza restul, dar nu pune la suflet, profii vin si pleaca, tu concentreaza-te pe scopul tau, si pe ceea ce ti place tie si da-i incolo pe profi laughing, pace.

| minrest a răspuns:

Mergi cu nota de 1 inainte, si consoleaza-te cu o singura medie mica. Este singura solutie. Iar nota ai luat-o pe merit; nu se consulta materiale in examen.

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Trist...

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru minrest):

Frate,eu încerc să trec peste asta, și tu mă faci să mă simt mai rău

| Laver_Edi_1997 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ma refer ca nu o sa mai ai media 9/10

| Violleta2022 a răspuns:

Stai cuminte, pentru atata lucru, nu se sinucide nimeni!
Ar trebuii sa-si insusesti critica si de rusine, sa pui mana serios pe carte ca sa iei inca un 10 sau chiar 2, ca sa-ti ridic media la 7, macar.
Pe viitor tine mine: nu mai copia, ca vei avea regrete toata viata.
Este clar ca nu ti-ai pregatit tema de acasa, era simplu de altfel, cautand in dictionar.
buric => belly buton
abdomen, burta => belly
stomac =>> stomach
burtica => tummy
In ce priveste media 10, ai pierdut sansa semestrul asta.
Daca mai iei doi de 10 si cu nota de 1 si cea vece de 8 = 29:4 (note)= media 7.25 (deci iti va iesii media 7)!

| SacuiuRobert926 a răspuns:

Pai iti trebuie vreo 17 de 10 sa iti iasa media 9.50 daca ai un UNU.
Iti trebuie vreo 5 de 10 sa iti iasa media 9 daca ai un UNU.

| minrest a răspuns (pentru anonim_4396):

Ma gandesc ca poti sa scoti media 6, si daca e singura medie mica, pe un singur semestru, merge; e o exceptie; in plus ai consolarea ca nu ai fost nedreptatit.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru minrest):

Adică?

| minrest a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca profei ii pare cat de cat rau de ce ai patit, tinand cont ca esti bun la materia ei, te asculta de trei ori si iei 3 de 10, media peste 7, 50, o sa ai o medie mica pe un singur semestru deci, DAR nu o sa te macine faptul ca ai fost nedreptatit, pentru ca, stii bine, te-ai uitat in caiet. Acum ai inteles? Iar de la peste 7, 50 se poate rotunji la 8.

| Raducons a răspuns:

E un abuz pe care il fac pofesorii.Nota unu nu ar trebui data in niciun caz.Nu poti face prea multe, cel mai bine te resemnezi si incerci sa treci, sa nu ramai corigent.E greu sa scoti 9 media cand ai un unu.Sa zici mersi sa iasa 6 macar

| thereisnothingleft a răspuns:

Da-le incolo de note! Cand termini studiile, nu te intreaba la interviul de angajare cati de 10 ai luat! Capul sus, mergi inainte.E doar o amarata de nota!

| CleanHeart a răspuns:

Nu te stresa atat de tare dintr-o nota si eu am luat cand eram la liceu un 3 la franceza pentru ca am comentat si am avut aproape mereu media mare, parintii tai te pot intelege ca nu.i mare lucru, o sa razi peste ceva ani si nu o sa.ti mai pese si la fel si lor, se intampla la oricine, o nota rea nu trebuie sa te descurajeze.