| anonim_4396 a întrebat:

Azi am luat 1 la engleză fiindcă am copiat. Înainte să mă judecați,ascultați-mă. Vineri, am învățat despre părțile corpului uman în engleză și azi am dat test de 5 minute.Ei bine,avem o imagine cu un om.Mă descurc blană(fără a copia),dar dau peste buric (la celelalte îmi ziceam că mă ocup de ele după ce mă ocup de buric).NU știu cum se zice și mă uit în caiet, dar mă prinde domnișoara.Îmi ia foaia și îmi zice că am 1. După oră,mă uit în caiet și culmea,nu e cuvântul,,buric"acolo.Da nu văd cum se zice în engleză,pur și simplu. Apoi, îmi dau seama că profa a spus că putem scrie stomac.Atunci mă enervez,fiindcă a zis asta ori când nu eram atent, ori când deja mi-a luat fișa.Nici stomacul nu îl am scris(poate se referea la burtă). Acum stau ca prostul și scriu întrebarea asta,în speranță de ajutor. Ceva timp, am luat 8, ai mei m-au certat (nu mă laud, dar mereu iau 10 și ocazional un 9). Nici nu mă gândesc ce o să facă când văd 1 ăla în carnet.Plâng și stau cu rușinea pe față.Mi-am dezamăgit familia cu nota asta,îmi doresc să mă sinucid,poate chiar o voi face. Ajutați-mă, ce să fac în problema asta, că mi-am stricat media? Sau măcar câți de 10 trebuie să iau pentru un 9, 50 sau 10?

52 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Da hai să ne sinucidem toți pentru toate prostiile, că doar e la modă să te sinucizi în 2019

| anonim_4396 explică (pentru Adry05):

Nu fă situația mai rea decât este,că și așa sunt dezamăgit.I-am spus mamei, i-am explicat, și nu m-a certat, din contră, mi-a spus că va sta de vorbă cu domnișoară. Dar nu vreau să afle că înjur sau fac prostii (din când în când)și mi-e frică că ea nu își va schimba decizia

| Adry05 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cu ce o fac mai rea? ca iti zic sa incetezi din a vorbi despre sinucidere ca de o noua moda a anului 2019? da, intr-adevar, eu fac situatia ma rea, nu tu si oamenii care ganditi asa si promovati retardata asta de moda. Gata, imediat, orice se intampla `ah, ma sinucid`. Daca din atata lucru te sinucizi, la problemele vietii cum crezi ca faci fata? Nu mai fi atat de cry baby

| anonim_4396 explică (pentru Adry05):

Cry baby laughing) Bă da nu vreau să îmi stric media

| Liviu a răspuns:

Nu fi retardat, de fapt e o insulta pentru retardati.Ideea e alta, cum dracu sa te sinucizi pentru o nota? parinti tai vor fi devastati, fi sigur ca nu ar vrea ca tu sa iti pui capat zilelor pentru o nota.Nici daca lasi pe vreo una insarcinata, tot nu ar fi bine sa te sinucizi.Deci capu sus, se mai intampla.Pur si simplu ai luat un 1, fi fericit, eu nu am luat deloc 1, eram plin de 4 5 dar 1? cati se pot lauda ca au luat 1? In plus tanti duduia domnisoara aia, stie ca tu ai plin de 10 pe linie, ti-a pus 1 sa faca misto de tine, si te asculta si iti mai **** un 0 acolo si iese 10 tongue deci capu sus

| anonim_4396 explică (pentru Liviu):

Dacă îmi trece 1 îi #@! un pumn direct.Da acum serios, recunosc că voiam să copiez fiindcă voiam să am un 10, dar degeabă, că nu e corect să îmi dai chestii pe care nu le-am învățat

| Violleta2022 a răspuns:

Stai cuminte, pentru atata lucru, nu se sinucide nimeni!
Ar trebuii sa-si insusesti critica si de rusine, sa pui mana serios pe carte ca sa iei inca un 10 sau chiar 2, ca sa-ti ridic media la 7, macar.
Pe viitor tine mine: nu mai copia, ca vei avea regrete toata viata.
Este clar ca nu ti-ai pregatit tema de acasa, era simplu de altfel, cautand in dictionar.
buric => belly buton
abdomen, burta => belly
stomac =>> stomach
burtica => tummy
In ce priveste media 10, ai pierdut sansa semestrul asta.
Daca mai iei doi de 10 si cu nota de 1 si cea vece de 8 = 29:4 (note)= media 7.25 (deci iti va iesii media 7)!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Tinere prietene al meu. Dă-mi voie să fac mișto, poate te trezești. O să scrie la tine pe piatra de mormânt. A murit din cauza unui buric.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Mulumesc frumos de compliment, asta cu gâtul nu o știam. Să mă anunți din timp, să vin și eu la înmormântarea ta. Aaa. tu ești Qwack, vechiul pe prieten, am mai avut noi pe aici schimb de focuri, cu hula, chestii din astea. Apoi m-ai rugat să nu te mai ignor. Îți mai acord o șansă, dar să știi că e ultima.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

De acum ne despărțim definitiv și rămâi în lumea ta, in care oamenii ca mine nu contează. Tu ai hotărât așa. O să te denunț și la admine că meriți.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Aoleu mai...
Daca chiar ai vorbit serios, poti sa citesti ce scriu in continuare, daca nu... sa nu cintesti.

In primul rand, nu te judecam ca ai luat 1 ca... nu stiu pe cati de aici ii intereseaza sincer :/.
In al doilea rand, e doar un unu. Eu personal am luat un 1 la o materie, nu am copiat (e ceva de povestit dar nu o sa o fac) si da, m-au certat ai mei, asta este. Timpul a trecut, au trecut cam 8 ani de atunci si pot sa iti spun acum ca 100% ca nu a contat deloc ca orice alta nota din catalog. Bacul il iei cu nota mare, te bagi la o facultate si aia e. Asta e tot ce conteaza nu nota. Iti e ca te cearta ai tai. Nu ai ce sa le faci. Nu trebuie sa te gandesti la nimic si gata. Ce barbat esti tu sa mori de frica parintilor pentru o nota? Cum o sa ii povestesti asta unei fete? Aduna-te.
Pentru faza cu sinuciderea, nici nu o sa o comentez. E ceva doar de umplutura aici, daca as avea un banut de cate ori am dat de acest subiect pe TPU as fi strans ceva pana acum.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Lasa mai prostiile. Tine minte ca e belly button buricul. Nu in note sta viitorul tau, ci in ce ai in cap si cum te ridici dupa ce cazi. Ia intimplarea asta ca atare - o lectie de viata, nimic mai mult, nimic mai putin. Capul sus si bafta!

| Celcestietot a răspuns:

Iluziile lui Satana!

| anonim_4396 explică (pentru Celcestietot):

Ce-i cu el?

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai ce, daca te sinucizi, crezi ca faci cuiva un bine?

| anonim_4396 explică (pentru Celcestietot):

Nu,dar nu e plăcut să vezi că ai nota mică, chiar 1! Eu acum, eu acum nu am ce să mai fac (crying(

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai putea incerca sa ii ceri scuze doamnei profesoare, sa o rogi sa mai dai testul inca o data si astfel sunt sanse ca sa nu iti puna nota 1. Ce spui happy?

| anonim_4396 explică (pentru Celcestietot):

Poate.Dar asta,când are ceva în plan,e foarte serioasă. Recent a sunat-o mama unui coleg de al meu să îi spună să ne mute cum eram (ea ne mutase pentru că zicea că vorbeam în ore).În apel, ea a răspuns afirmativ, dar la școală, a negat. Apoi a urmat un șir de mutări.Azi ea a hotărât să stăm fiecare singur în bancă, deși femeia de servici ne mutase. Zicea,, Și de ce îmi pasă mie că se vaită ea cum vă mut eu?"Tot așa s-ar putea să-mi zică mie,, Și de ce îmi pasă ce-ți face mă-ta?"

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Trist...

| minrest a răspuns:

Mergi cu nota de 1 inainte, si consoleaza-te cu o singura medie mica. Este singura solutie. Iar nota ai luat-o pe merit; nu se consulta materiale in examen.

| anonim_4396 explică (pentru minrest):

Frate,eu încerc să trec peste asta, și tu mă faci să mă simt mai rău

| minrest a răspuns (pentru anonim_4396):

Ma gandesc ca poti sa scoti media 6, si daca e singura medie mica, pe un singur semestru, merge; e o exceptie; in plus ai consolarea ca nu ai fost nedreptatit.

| anonim_4396 explică (pentru minrest):

Adică?

| minrest a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca profei ii pare cat de cat rau de ce ai patit, tinand cont ca esti bun la materia ei, te asculta de trei ori si iei 3 de 10, media peste 7, 50, o sa ai o medie mica pe un singur semestru deci, DAR nu o sa te macine faptul ca ai fost nedreptatit, pentru ca, stii bine, te-ai uitat in caiet. Acum ai inteles? Iar de la peste 7, 50 se poate rotunji la 8.

| Sn4k3 a răspuns:

E un 1 amarat. N-ai trecut prin scoala daca nu l-ai luat macar o data laughing Nu mai fi asa sensibil la probleme, ca o sa tot vina. Calm, relax si le rezolvi sau treci peste. Parintii poate o sa-ti faca morala pe moment, dar e banal pentru ei. O sa rada pe viitor de chestia asta, la fel si tu. Cat despre medie, adio 10 laughing. Poti trage la un 8, ceea ce e ok, n-ai nevoie de toate mediile de 10 pentru ca nu sunt asa importante. Cel mai mult conteaza examenul (presupun ca esti in generala). La liceu nu conteaza deloc.

| brokxy a răspuns (pentru Sn4k3):

Eu am luat 1, 50 la examen in clasa a 8-a si parintii au ras LOL

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Belly button este buricul.
E doar un 1. Peste ani, cand o sa faci o comparatie intre banalitatea vietii de acum si complexitatea ei de mai tarziu, ai sa incepi sa razi si-ai sa te consideri fraier ca te-ai stresat atat de mult pentru o nota nesemnificativa.

| anonim_4396 explică (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Nu mă stresez de asta, ci de ce vor spune ai mei

| Bizon95 a răspuns (pentru anonim_4396):

Le spui ca profa NU V-A PREDAT CUVINTELE ALEA
iar apoi vi le da la test, iar tu te-ai uitat sa vezi daca vi le-a predat, nu ca sa copiezi!

iar gagica e destul de nesimtita sa va dea test cu ceva care nu v-a predat, oricat de putin ar fi acel ceva, si se expune la faptul ca i se poate face reclamatie, mai ales de un elev de 9-10

iar daca as fi in locul parintilor tai m-as duce si as face un scandal monstru, iar daca nu se rezolva, m-as duce la inspectorat, la presa, etc.
pentru ca o TAMPENIE IMBECILA de genul asta poate descuraja de tot un elev eminent, sa isi bage piciorul in note si sa nu mai invete deloc, daca chiar si cand invata cineva se gaseste sa isi BATA JOC DE EL!

| FaraNume1245 a răspuns (pentru Bizon95):

Adevărat. Dar o parte importantă din problemă sunt și părinții, care îi văd pe profesori ca pe zeități (la modul profesorul are mereu dreptate).

| Bizon95 a răspuns (pentru FaraNume1245):

Da sad

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru anonim_4396):

Ba, de fapt, fix de nota iti pasa.
Ca daca nu ti-ar pasa de ea, nu ti-ar pasa nici de ce ar zice ai tai. Te-ar certa, ai da din cap afirmativ ca nu s-ar mai intampla, si ai continua sa sustii ceea ce spun ca sa te lase-n pace.

| flixbuster a răspuns:

Stai ma calm, ai fost doar prost. Toti suntem prosti, aste e universal valabil. Difera doar frecventa cu care suntem prosti - unii mai des, altii mai rar.

Pune laba si invata engleza si lecuieste-te de copiat - cand ai test, scrii ce stii si aia e - sigur iei mai mult de 1winking Lasa prostiile si gandurile aiurea ca nu se termina lumea. Da, e naspa, dar baga doua-trei note bune ca sa demonstrezi (tie in primul rand si apoi altora) ca a fost doar un accident.

| CleanHeart a răspuns:

Nu te stresa atat de tare dintr-o nota si eu am luat cand eram la liceu un 3 la franceza pentru ca am comentat si am avut aproape mereu media mare, parintii tai te pot intelege ca nu.i mare lucru, o sa razi peste ceva ani si nu o sa.ti mai pese si la fel si lor, se intampla la oricine, o nota rea nu trebuie sa te descurajeze.

Răspuns utilizator avertizat
| DarthNiger a răspuns:

Ce note mai ai in afara de 1? iti trebuia un 9 sau 10 ca sa iti iasa media de trecere, asta daca nu ai alte note mai mari in afara de acel 1, sa te sinucizi dintr-un asemenea lucru banal este cel mai retardat lucru pe care l-am auzit si din cate am citit, parintii tai sunt prea stricti, adica te-au certat ca ai luat un 8?

| anonim_4396 explică (pentru DarthNiger):

Mama m-a certat pentru 8. Acum,mi-am făcut curaj să îi zic, și nu m-a certat, din contră, mi-a zis că și dacă îmi trece 1, merge mai departe și aia e. Până și sora mea m-a complimentat, cum că și ea a luat 1. Acum, mă simt ceva mai bine, dar sunt dezamăgit că am luat nota asta, că mi-am stricat media și că colegii mei râd și își bat joc de mine de pe urma acestui 1

| DarthNiger a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu ai de ce sa fi dezamagit, ia nota asta ca pe o lectie si sa inveti de pe urma ei, iar colegii tai sunt pur si simplu imaturi, nu trebuie sa ii iei in serios, cel putin ai luat 1 pentru ca ai copiat, nu pentru ca nu ai stiut nimic, ar fi fost o dezamagire si mai mare daca luai 1 doar pentru ca nu stiai nimic, cel putin ai un motiv intemeiat pentru care ai luat 1.

| Raducons a răspuns:

E un abuz pe care il fac pofesorii.Nota unu nu ar trebui data in niciun caz.Nu poti face prea multe, cel mai bine te resemnezi si incerci sa treci, sa nu ramai corigent.E greu sa scoti 9 media cand ai un unu.Sa zici mersi sa iasa 6 macar

| brokxy a răspuns:

Ba da nu le zice ca ai luat un 1, eu nu le ziceam la ai mei si nu am murit, ce sa te sinucizi pentru un 1? Sincer mai bine nu scriai la buric si lasa-i asa poate luai un 9 daca toate celelalte erau corecte.
Nu ai motiv sa te sinucizi pentru un 1. Eu am luat 1, 50 la examen in clasa a 8-a la mate si am ras nu mi-a pasat, rolling on the floor))

| Alfred0703 a răspuns:

Altii au murit si n-au patit nimic.

| Cannibal a răspuns:

Merită să îți iei viața pentru o notă? Nu ai dezamăgit pe nimeni pentru că ai luat nota 1, e normal să greșim. Cel puțin pentru viitor experiența de azi ți-a oferit o lecție.
Crezi că e prima dată când o sa fi dezamagit? În viața de zi cu zi, în carieră o să te lovești de multe ori de ziduri, o să greșești de multe ori dar trebuie să accepți eșecul pentru că este inevitabil. Nu toate proiectele pe care o să le faci la locul de muncă o să fie geniale, școala e doar blatul din viață.
Bafta pe mai departe! Și nu te învinovăți pentru o notă.

Răspuns utilizator avertizat
| thereisnothingleft a răspuns:

Da-le incolo de note! Cand termini studiile, nu te intreaba la interviul de angajare cati de 10 ai luat! Capul sus, mergi inainte.E doar o amarata de nota!

| SacuiuRobert926 a răspuns:

Pai iti trebuie vreo 17 de 10 sa iti iasa media 9.50 daca ai un UNU.
Iti trebuie vreo 5 de 10 sa iti iasa media 9 daca ai un UNU.

| Laver_Edi_1997 a răspuns:

Omule bun. Nu iti mai poti salva media. Nu trebuie sa te necajesti, si ce daca ai luat 1, asta este. Ca daca tu esti sigur pe tine ca sti la ce sa te necajesti. Tu inveti pentru note sau pentru tine? Daca inveti doar pentru note inseamna ca degeaba mi-am timpul sa iti scriu

| anonim_4396 explică (pentru Laver_Edi_1997):

Cum nu mai pot? Glumești sau?

| Laver_Edi_1997 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ma refer ca nu o sa mai ai media 9/10

| Geanina1107 a răspuns:

Uau, in ce societate am ajuns sa traim. Ne luam viata pentru o nota. Notele nu va reprezinta dragilor, nu va definesc viitorul, poti fi copil de 10, si cand ajungi in viata sa nu stii pe ce drum sa o apuci, poti fi copil de 4, si sa-ti zbarnaie mintea, sau invers, notele sunt doar niste cifre care arata cat chef de tocit am avut sau nu. Da, intr-adevar, poate ca uneori reflecta si ceea ce stim noi, dar asta nu inseamna ca o nota, cum e cea de 1, ne reprezinta o viata intreaga, sau ne defineste, ori ne schimba viitorul. Orice copil, elev, student, trecut prin scoala, liceu, facultate o da in bara uneori. Nu suntem roboti. Suntem oameni. Avem momentele noastre de prostie, de lene, de nestiinta, nu e nimic anormal.
Da, e adevarat ca parintii nu inteleg, si eu stiu ca mama imi face teorie ca vai doamne de ce am luat 8 si nu 9 laughing, dar asta pentru ca mi vrea binele, dar nu ma omoara nimeni pentru asta. Nu ti cunosc parintii, dar nu cred ca te dezmosteneste nimeni pentru un 1, ai putea sa nu spui sa zicem, dar chiar daca spui, asta e, e nota ta, iti inveti din greseli si viata merge mai departe. Nu zic nimic cu rautate, poate nu sunteti de acord cu mine, asta e parerea mea si asa vad eu lucrurile.
Probabil esti si ofensat pe profa ta, pe modul de evaluare. Stiu cum e, crede-ma, toti trecem prin asta, de multe ori nici nu ne sunt luate in considerare cunostintele cu adevarat, spre exemplu, te intreaba respectivul ceva, si daca nu stii fix o propozitie care te intreaba el din 10 pagini, nici nu l mai intereseaza restul, dar nu pune la suflet, profii vin si pleaca, tu concentreaza-te pe scopul tau, si pe ceea ce ti place tie si da-i incolo pe profi laughing, pace.

| milsugi1 a răspuns:

Vorbeste cu doamna profesoară si explica i...

| anonim_4396 explică (pentru milsugi1):

Ce să-i explic? Că poate a trecut 1 în catalog, deci...Nu cred că mai am ce să fac