| schlau a întrebat:

Azi prof. de romana ne-a spus ca numele "Burnea" este de origine Germana.As vrea sa stiu numele de familie terminat in "-an" de unde isi are originea? De ce nu sunt eu in locul colegului? Auzi German?laughing

Răspuns Câştigător
| hax0r a răspuns:

Mda. posibil sa fii fost germani. nu-mi pot inchipui cum numele ala ar avea origine germana. nu gasesc nume nemtesti care sa semene cu asta si daca as gasi nu pot sa confirm 100% treaba asta. Burnea mi se pare destul de romanesc. totusi, Buru http://ro.wikipedia.org/wiki/Buridava \ Bornea, Burnea, Bora is nume intalnite cu precadere in Ardeal dar is autohtone

3 răspunsuri:
| noktambul a răspuns:

Numele de familie isi are originea de cele mai multe ori dintr-un substantiv comun sau propriu, si terminatia ''-an" (cu variantele :"
-anul", "-anul") indica faptul va acel nume este legat de respectiva familie de substantive. De exemplu Moldoveanu, Moldoveanul, Moldovan vine de la Moldova sau Bouanu, Bouanul, Bouan vine de la bou. Pai cum sa fii in locul colegului. Tu esti tu si el e el. Apropos de German, nu ai vrea sa-ti schimbi fotoavatarul? Ca sa nu raman cu impresia ca numele tau de familie este Prostovan.

| schlau explică:

@hax0r Nu cā e german. Cā isi are originea in germania.Stramosii colegului meu au fost''cicā'' germani.Si app nu prea am inteles cum a ''calculat'' profesorul

| hax0r a răspuns:

Numele Burnea e german? ce argument a folosit proful tau la afirmatia asta? cred ca e bullshit. "-an" nu zice nimic.