| manuelstone a întrebat:

Ba frate raspundeti-mi si mie... am un prof de muzica prost si mi-a scazut nota la purtare... intrebarea e : Trebuie sa fie jumatate + 1 profesori pentru. a scadea nota sau diriginta scade?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Scaderea notei la purtare se aproba de consiliul clasei, la propunerea dirigintelui, conform ROFUIP, citez:
"ART.53.Consiliul clasei are următoarele atribuţii:
  (a) analizează semestrial progresul şcolar şi comportamentul fiecărui elev;
  (c) stabileşte notele la purtare pentru fiecare elev al clasei, în funcţie de comportamentul acestora în unitatea de învăţământ preuniversitar şi în afara acesteia, şi propune consiliului profesoral validarea mediilor mai mici decât 7, 00 şi respectiv mai mici decât 8, 00 pentru unităţile de învăţământ cu profil pedagogic, teologic şi militar sau a calificativelor "suficient" şi "insuficient", pentru învăţământul primar;"

| Diavolcata a răspuns:

Nu ti-a scazut nota oficial, doar ti-a scris in "Catalog" cer scaderea etc, in primul rand de ce sa te gandesti deja la 9 la purtare, fi cuminte roaga-te de el si asculta sa vada ca te interesezi cere-ti scuze si cu sigurata o sa stearga. Si revenind la intrebare doar dira ta poate sa scada, daca depaste 7 consilui. Succes!

Răspuns utilizator avertizat
| Miradi a răspuns:

Oricare dintre profesori poate vorbi cu directoarea si iti poate scade nota la purtare daca are un motiv bun. Directoare iti scade nota la purtare.