| alexandra9594 a întrebat:

Basarabia cand sa unit cu Romania? funda!

Răspuns Câştigător
| darkprincesskiss a răspuns:

Basarabia a fost prima provincie romaneasca aflata sub ocupatie straina care s-a unit cu Romania in aprilie 1917.
Fundita?:*

1 răspuns:
| Decebal a răspuns:

Incorect adink! Basarabia a fost parte din România modernă timp de 22 de ani, de la 27 martie 1918, când Sfatul Țării, parlamentul Republicii Democratice Moldovenești a votat în favoarea unirii cu România. Aceasta a durat până la 28 iunie 1940. Atunci, după un ultimatum expansionist al guvernului sovietic adresat României privind cedarea Basarabiei către Uniunea Sovietică, teritoriul său (Est-Moldova) a fost ocupat de Armata roșie, administrația și Armata Română fiind forțate să se retragă la est de râul Prut.