| StJimmy a întrebat:

Basarabia e Romania sau nu?
Argumentati.

4 răspunsuri:
| OnuOnulică a răspuns:

Http://basarabiaeromania.wordpress.com
http://ro.wikipedia.org/wiki/Gubernia_Basarabia
Mai mult din Moldova face parte Basarabia.
Pa, bafta numai bine;)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu daca inteleg bine intrebarea ta. Ca teritoriu, nu. Basarabia este "Republica Moldova". Ei s-au luat denumirea asta din motive... necunoscute. Nici ca populatie. Acel teritoriu a facut pare din Romania inainte de razboi. Insa, cit a fost sub dominatie ruseasca, populatia a fost mutata, au fost adusi rusi sau alte natii in loc, prin casatorii mixte s-au corcit. Cum am locuit multi ani in apropierea granitei de est, stiu bine aceste lucruri.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Scuze, "si-au luat". Nu apas suficient e taste.

| Ceriik a răspuns:

Basarabia este teritoriu românesc. Anexarea sa la fosta U.R.S.S. a fost o mare nedreptate adusă României! În prezent Republica Moldova este stat independent, dar influenţele ruseşti se resimt încă şi astăzi.