| Pinguinu_Cmc_2000 a întrebat:

Bun, deci am fost repartizat la un liceu din apropiere din cauza ca primul liceu era prea departe.Liceul la care am fost repartizat are profil de stintele naturii intensiv engleza. Nu am nici Bilingv-ul dat la Engleza. Trebuie sa dau examen pentru intensiv engleza? Ce se intampla daca nu il iau? Tin sa mentionez ca nu mai sunt locuri disponibile in liceu si este doar o clasa de stiintele naturii.

3 răspunsuri:
| Lioana a răspuns:

1. La repartizare nu se tine cont de adresa ci de media de admitere. Nu-i pasa computerului unde stai tu. Ai fost repartizat acolo pentru ca la primul liceu din lista ta s-a intrat cu medii mai mari decat a ta.
2. Intensiv engleza nu e totuna cu bilingv. Nu trebuie sa mai dai nici un examen pentru clasele de intensiv. Acolo faci doar mai multe ore de engleza decat intr-o clasa normala.
Doar la bilingv se da proba, dar asta se face inainte de repartitie. Acolo unele materii se fac in limba engleza. Nu pot intra acolo cei care nu au dat proba.

| AC4S4 a răspuns:

La bilingv faci 5 ore de engleză pe săptămână și o oră predată în engleză (istoria/geografia/cultura SUA și Marea Britanie).
La intensiv engleză faci 4 ore de engleză și atât.

De obicei, și la intensiv engleză se dă un test (prin septembrie) dacă liceul are mai multe clase de acea specializare, una intensiv și alta neintensiv. Însă, dacă tu ai spus că există doar o clasă, atunci nu are sens să vă dea un test. Dacă, prin absurd, v-ar da un test și l-ai pica, atunci nu se întâmplă nimic. Ei nu pot să te trimită la alt liceu.

| patesti a răspuns:

Te ai dus pe ****