| Darkness13 a întrebat:

Bun, sa incep cu inceputul, eu/persoana mea a dat proba de admitre la Liceul de Arte, profil arhitectura, clasa a 9-a si, desi am avut media la probele de aptitudini 8, iar cea de admitere la liceu 9.02, am fost despartita de cateva sutimi de liceul pe care il voiam, ultima medie admisa fiind 8.38.
Am observat ca la arte plastice mai sunt 2 locuri libere si am de gand sa incerc, stiu ca pe 16 iulie se duce anexa fisei de inscriere, iar pe 17 si 18 se desfasoara probele (am citit in ghid), dar (aici vine intrebarea) intre 4 si 8 iulie se fac optiunile pentru licee. Cum trebuie sa fac? Mai intai fac optiunile, apoi dau probele de aptitudini, sau dau doar dau probele?
Asta nu am inteles in ghid...
Va rog sa ma ajutati cat mai repede!

Răspuns Câştigător
| alessia5158 a răspuns:

Nu ai cum sa fii atat de sigura ca, in 16 iulie vei fi admisa pe unul din cele doua locuri ramase neocupate!--- mai ales ca la probele de aptitudini nu se accepta contestatii.

Acum, ai de facut doua alegeri a caror avantaje si dezavantaje le poti aprecia si singura :
1. In perioada 4-8 iulie NU COMPLETEZI fisa de optiuni pentru ca, in etapa a II-a a admiterii sa sustii, pentru a doua oara, probe de aptitudini.
In asemenea situatie, ramanand nerepartizata, risti sa pierzi o repartitie convenabila la un alt liceu, cu alta specializare, dar pe care ti l-ai fi dorit(ca a doua optiune, in cazul esecului la arte ). A doua repartitie computerizata se va face in 24 iulie pentru locurile ramase neocupate in licee dupa prima etapa a repartitiei.
2. COMPLETEZI optiunile, in perioada primei etape a repartitiei computerizate ( 4-8 iulie ), renuntand la acel liceu de arte(care, oricum, nu-ti da o diploma de arhitect!). Cu media ta de admitere(9.02) poti accede la un liceu bine cotat si solicitat de multi candidati!

Iti sugerez sa te gandesti bine inainte de a alege. Succes!

| Darkness13 explică (pentru alessia5158):

Nu pot face optiunile, sa dau proba de aptitudini, iar daca iau sa ma transfer in semestrul 2?

| alessia5158 a răspuns (pentru Darkness13):

Se pare ca vrei" sa dai vrabia din mana, pe cioara de pe gard " --- n-ai habar ce inseamna un transfer! Aprobarea unui transfer depinde de consiliile de administratie a doua scoli ( cel al scolii primitoare si cel al scolii de la care pleci )--- ce vei face in cazul in care nu se aproba? Ramai la un liceu "de mana a 2-a", doar asa, pentru ca acum ai vrut "cioara de pe gard "?!

| Darkness13 explică (pentru alessia5158):

Multumesc de raspuns, cred ca inteleg ce vrei sa spui, voi mai vorbi cu mama si cu doamna director, iar avand in vedere ce spun si ele ( desi nu cred ca va fi prea diferit de ce ai spus tu) o sa iau o decizie. Mai ajutat sa inteleg situatia, asa ca poftim funda!

| alessia5158 a răspuns (pentru Darkness13):

Nu pentru recompensa ti-am raspuns ci pentru ca stiu ca in arte, spre deosebire de stiintele exacte, este mult subiectivism in aprecieri.Si apoi, vis a vis de media ta la evaluarea nationala, neparticipand la prima etapa a repartitiei pierderea ta va fi incomensurabil mai mare.

| Darkness13 explică (pentru alessia5158):

Nu imi pasa de ce mi-ai raspuns, desi apreciez ca ai vrut sa ma ajuti, avand in vedere ca ai reusit meriti funda happy

7 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Stai, ca nu pricep! Ai dat proba, ai luat-o, dar NU ai pus, ca prima optiune liceul de Arta, sectia Arhitectura? Ce-a fost in capul tau? Daca voiai ALT liceu, la ce-ai mai dat proba aia?
Normal ca, din ghid, nu intelegi ce ai de facut, pentru ca cei care au facut ghidul, cred ca nu au luat in calcul chiar toate ideile tampite care le pot veni unora la completarea optiunilor.

| Darkness13 explică (pentru ardnaxur1961):

Ma entelegentule, abia maine fac optiunile pentru licee!
Mai pe scurt:
-nu am intrat la arhitectura
-mai am o sansa sa intru la plastica
-optiunile se fac intre 4 si 8 iulie
-probele la plastica se dau intre 17-18 iulie
Daca vreau sa le dau mai am voie sa fac optiunile?