| Ramona5789 a întrebat:

A dat cineva anul acesta la facultatea de farmacie din Sibiu? Daca da imi puteți da detalii?

11 răspunsuri:
| Goete a răspuns:

DA
Ca detaliu iti pot spune ca au dat multi

| Ramona5789 explică (pentru Goete):

Nu ma ajuta cu nimic acest lucru. Eu vreau să stiu din ce se da admiterea, când, cum? Ce cărți pot folosi sa învăț etc.

| Goete a răspuns (pentru Ramona5789):

Tu ai intrebat daca a dat cineva admitere, eu am raspuns la intrebarea ta

| Ramona5789 explică (pentru Goete):

Nu ai înțeles întrebarea.

| Goete a răspuns (pentru Ramona5789):

Intrebarea e clara:
"A dat cineva anul acesta la facultatea de farmacie din Sibiu?"
-- faptul ca nu stii sa te exprimi, e alta poveste. Eu stiu ca ai fi vrut sa intrebi daca intre noi este cineva care a dat admitere... si iti poate da detalii despre examen.
Dar ai intrebat altcevawinking

| Ramona5789 explică (pentru Goete):

Si am precizat, daca da imi puteți da detalii? Ce nu e clar? M-am exprimat bine, ca nu prea le ai cu raționamentul nu e vina mea. Putea sa vină cineva si sa zică nu, simplu. Tu singur ai zis ca sti ce am intrebat dar tot tu spui ca am intrebat altceva. Si sa iti mai zic o data: am intrebat daca este cineva care a dat admitere si daca imi da detalii (aici pe grup) ca la facultate stiu ca au dat multe persoane. Nu aveam de ce sa specific si detaliul ăla. Dar ma rog, tu se vede ca nu ai dat la Farmacie, deci as vrea raspunsul altcuiva care chiar a dat admitere.

| Goete a răspuns (pentru Ramona5789):

Nu cred ca eu am probleme, citeste propria ta intrebare:
"A dat cineva anul acesta la facultatea de farmacie din Sibiu?"
-- adica a dat cineva? sau nu s-a prezentat nimeni. Oricum, nu are rost ca vad ca nu am cu cine

| Ramona5789 explică (pentru Goete):

Băiete tu chiar nu pricepi? Eu ma refeream strict la grup daca a dat cineva de aici la Farmacie, de ce dracu sa mai specific asta? Ca deja stiu ca la facultate au dat o mulțime?‍♀️

| Goete a răspuns (pentru Ramona5789):

"de ce dracu sa mai specific asta?"
- Poate doar pentru ca asa ar fi corect. Daca vei explica "in doi peri" administrarea unui medicament, bolnavul nu va intelege corect pentru ca iti este greu sa formulezi o fraza simpla si sa exprimi corect ce vrei sa spui.
Cine nu intelege esti tu, eu ti-am raspuns la intrebarea pe care ai pus-o si nu la cea pe care ai fi vrut sa o pui. Cred ca nu are rost continuarea discutiei, iti respect capacitatile, asa cum sunt ele. Un salut.

| Ramona5789 explică (pentru Goete):

Ia formulează tu cum trebuia să zic.

| Goete a răspuns (pentru Ramona5789):

Nu are rost, oricum nu ai capacitatea de a intelege; reiese clar din inteligentul tau raspuns.