| Zulicious a întrebat:

Buna all.Va rog frumos spuneti-mi si mie din ce materiale este alcatuita sticla.Mersi.:X

9 răspunsuri:
| noktambul a răspuns:

Siliciu si dolomita.

| pink_7086 a răspuns:

Bunahappy

Sticlele sunt un amestec de dioxid de siliciu si silicații ai diferitelor metale. Sunt materiale necristalizate (amorfe), cu rezistență mecanică și duritate mare, cu coeficient de dilatare mic. La temperaturi mai înalte se comportă ca lichidele subrăcite cu vâscozitate mare. Nu au punct de topire definit. Prin încălzire se înmoaie treptat, ceea ce permite prelucrarea sticlei prin suflare, presare, turnare, laminare.

Sticlele se obțin, în general, prin topirea în cuptoare speciale a unui amestec format din nisip de coarț, piatră de var, carbonat de sodiu (sau de potasiu) și materialele auxiliare. Proprietățile fizice ale sticlelor sunt determinate de compoziția lor.

pa-pa:-H happy

| AlinPlaya a răspuns:

Buna Anya! Sticla e facuta din amestec de dioxid de siliciu si silicații ai diferitelor metale. Nisip se punea parca. Cam astea.
Ave!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nisip(oxid de siliciu)-cuartificabil

| DE3a94 a răspuns:

Din ce imi amintesc eu nisipthinking si nu mai stiu eu ce...

| str a răspuns:

Nisip de cuart+piatra de var+silicati (si posibil nisip depinde de caz, se invata in a 7-a la tehnologie)

| Miki_2661 a răspuns:

Plastic