| Minge707 a întrebat:

Am 14 ani si as vrea ca sa dau, dupa ce termin liceul la facultatea de actorie/cinematografie. Dar nu stiu care profil m-ar ajuta mai mult. Eu m-am gandit ca la filologie ar fi destul de bine, dar as vrea sa aud si parera voastra big grin. Sau liceul de arte ar fi ideal. Dar vreau sa ma ajutati va rog foarte mult!

3 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Poţi să te înscrii la un Liceu de Arte cu specializarea "Arta actorului" :)

Trebuie să dai Evaluarea Naţională normală ( Română + Matematică ) şi, în plus, TREBUIE să dai Probele de aptitudini pentru "vocaţional" ( actorie/SPECIALIZAREA ARTA ACTORULUI ) - probele de aptitudini se susţin în mai 2015!

Vezi alte detalii în Ordinul MEN nr. 4432/ 29.08. 2014 ( privind organizarea şi desfăşurarea admiterii în învăţământul liceal și profesional de stat pentru anul şcolar 2015-2016 ) de la linkul oficial :
http://www.edu.ro/index.php/legaldocs/22040

Toate cele bune.

| Teardrop a răspuns:

Dacă ai posibilitate să dai la liceu de artă cu ramura teatru sau muzică, te-ar ajuta foarte mult. Dacă deja eşti decis/ă deja şi ştii sigur că vrei să dai la Teatru şi Film, atunci poţi să te duci la ce profil vrei tu, că tot una o să îţi fie. Dacă nu eşti, însă, 100% sigur/ă, alege un profil mixt care-ţi oferă mai multe oportunităţi, cum sunt Ştiinţele Naturii sau Mate-Info.

| star3000 a răspuns:

Poate sociologie