| Anaica123455 a întrebat:

Bună, ușor încerc sa ma gândesc la ce vreau sa fac in viitor însă nu stiu dacă e o alegere tocmai buna. Pentru ca mai am foarte puțin și dau capacitatea m-am gândit la ce liceu sa merg, mulți îmi zic sa nu fac greșeala asta. Filologie, un profil unde se studiază limbi străine ceea ce ma va ajuta la facultatea pe care as vrea sa o urmez. UNATC, nu stiu cu ce medie se intra, am nevoie de ajutor! Bun, după ce voi termina cu liceul m-am gândit sa urmez facultatea pe care am menționat-o mai sus și sa-mi găsesc un job in actorie dar nu in România ci in America deoarece acolo e bine plătit. Aștept sfaturi, cât și hate.

Răspuns Câştigător
| rosessunflowersandlillies a răspuns:

Hi. La profil, daca esti sigura ca vrei pe actorie, este si specializare vocationala care se bazeaza pe asta (artele actorului daca nu ma insel). Dar sa stii ca profilul nu este atat de important. Ar fi bine insa sa alegi un liceu bilingv engleza (sau macar intensiv) pentru a face mai multa engleza, sa te obisnuiesti cu limba, sa 'o stapanesti'. Cat despre UNATC nu stiu multe. Cred ca media va fi oricum diferita in 4 ani, asadar cel mai bine e sa alegi la liceu o specializare usoara care sa iti placa, sa ai note mari si sa te descurci bine la BAC. Ai putea insa sa incerci sa iei o bursa la o universitate din State, in felul acesta iti va fi mai usor 'sa te lansezi' + iti va fi usor sa iei acea viza de student si dupa sa te stabilesti acolo. Daca insa doresti sa faci universitatea in Romania incearca sa te implici in anumite proiecte / voluntariat (de actorie sau ceva asemanator, organizare evenimente etc). Cand vei vrea sa te angajezi in SUA te va ajuta sa ai si o anumita experienta, chiar daca va fi mica si nu extrem de importanta. Mult succes!

1 răspuns: