| Magnetism a întrebat:

Buna am de facut la romana un eseu cu portretul unei personalitati pe care am cunoscut-o sau despre care am citit de 1-2 pg. Ce trebuie sa scriu intr-un eseu? Nu am mai facut eseuri pana acum, incep cu date despre persoana sau imi exprim direct opiniile?

Răspuns Câştigător
| brokenkid a răspuns:

Structurarea ideilor în scris, utilizarea mijloacelor lingvistice adecvate exprimării unei aprecieri
formularea ipotezei/ a propriei opinii faţă de ideea identificată în afirmaţia dată, enunţarea şi dezvoltarea corespunzătoare a două argumente adecvate ipotezei, formularea unei concluzii pertinente