| Cornelia19 a întrebat:

Am de facut un referat despre stiluri de viata in diferite zone geografice. Ma puteti ajuta cu cateva informatii?

Răspuns Câştigător
Apache
| Apache a răspuns:

Depinde daca te referi la zone din Romania sau pe tot globul!
ai putea sa scrii asa :
zona nordica (artica ) : aici oamenii fac asezari temporare,si se bazeaza foarte mult pe resursele oferite de natura,in special blanuri provenite de la animale! de ex : renul!
zona ecuatoriala : in aceasta zona majoritatea caselor sunt construite la inaltime pentru ca din cauza precipitatiilor instabile,casele sunt predispuse la inundare!
de asemenea in aceasta zona se pune accent pe agricultura! *in special cu fructe *
in zona desertica(sahara) :. oamenii fac asezari temporare si se bazeaza in special pe camile,pentru carne, blana, si transport!
ti-am dat exemplu de 3 zone ...restul vezi tuwinking