| Ionela_Diana_1999 a întrebat:

Am de facut un referat la istorie despre pionieri si as vrea sa-mi spuneti si mie de cate feluri sunt pionierii, in ce se imparteau si stema care aparea pe drapelul din timpul comunismului.Multumesc!

Răspuns Câştigător
| anad a răspuns:

Http://ro.wikipedia.org/wiki/Organiza%C8%9Bia_Pionierilor
„Stema Republicii Socialiste România reprezintă munți împăduriți, deasupra cărora se ridică soarele. În partea stângă a stemei se află o sondă. Stema este încadrată de o cunună de spice de grâu. În partea de sus a stemei se află o stea în cinci colțuri. În partea de jos a stemei, spicele sunt înfășurate într-o panglică tricoloră pe care este scris REPUBLICA SOCIALISTĂ ROMÂNIA."
http://ro.wikipedia.org/......%C3%A2niei

1 răspuns: