| anonim_4396 a întrebat:

Bună.
Am făcut liceul la seral și anul acesta am terminat.
Diriginta noastră ne-a spus că diplomele de absolvire și certificatele de competențe se eliberează abia anul viitor iar momentan se poate elibera doar foaia matricola. Este normal sa dureze atat? Poate este cineva aici care are mai multe cunoștințe despre acest aspect. Mulțumesc frumos pentru eventualele răspunsuri.

4 răspunsuri:
| Sophieka a răspuns:

Am terminat liceul cu frecventa redusa in urma cu doi ani.
La noi nu a durat atat. Am primit diploma prin septembrie - octombrie (fara fotografie, la noi nu s-au pus poza pe diploma doar stampila in locul pozei). Pana am obtinut diploma, pentru angajare a trebuit sa merg la scoala sa primesc adeverinta precum am incheiat cele 12 clase de liceu.

| trophin a răspuns:

Potrivit Legii 1/2011 a educatiei nationale, absolventii invatamantului liceal primesc diploma de absolvire si foaia matricola, parte a portofoliului educational, care atesta finalizarea studiilor liceale si care confera dreptul de acces, in conditiile legii, in invatamantul postliceal, precum si dreptul de sustinere a examenului de bacalaureat.

Asadar, va adresați în scris unității de invatacant unde ați absolvit cele 12 clase pentru a elibera diploma de absolvire si foaia matricola, parte a portofoliului educational.

| trophin a răspuns:

Răspunsul unei doamne avocat:
Formulați cerere scrisa către directorul scolii.
Trebuie sa va puna la dispoziție diploma.
Doamna diriginte numai întra în ecuație, ai terminat școala, numai are nici o obligație fata de tine și nici tu fata de ea. Doar sa fie un suflet mare și sa va ajute. De acum voi trebuie sa alergați după ce este al vostru

| trophin a răspuns:

Peste un an, amestecați prin dosare, biblioteci virtuale, arhive