| alienkros a întrebat:

am mare nevoie de ajutor.Nici nu stiu de unde sa incep...Deci am MARI probleme cu scoala...cum sa spun..pana intr-a 7-a/ a 8-a am fost copil model. note mari si chestii de astea. Incepand cu clasa a 7-a am inceput sa iau si 5 si 6 si in general mi-am dat seama ca de fapt nu vreau sa invat ce stiu ca nu ma ajuta. Am inceput practic sa nu mai invat la materiile >inutile= note mai putin bune. Din cauza lor parintii mei se supara mai mereu(acum sunt a 8-a). Eu dintr-a 7-a efectiv urasc scoala. mai exact sistemul de invatamant. Pur si simplu refuz sa ma supun profesorilor care ne baga pe gat materiile lor inutine care oricum le voi uita peste 2 zile. Eu in schimb am alte pasiuni.de mic (clasa a 4-a) citeac carti despre psihologie, filosofie etc. Ma pasioneaza domeniul ai asta vreau sa fac in viata(psihologie). parintii mei ma indeamna sa dau la mate-info, desi stiu ca exact acolo nu ma potrivesc. Mama ma intelege in mare parte dar cu tata e ingrozitor.E genul ala (medic sau avocat) si nu prea e incantat de psihologie.Am mers la psihologi, mi-au facut teste de personalitate si tot ce se putea face si TOTI, DAR TOTI au spus ca ma potrivesc la un profil uman. Faza naspa e ca am inceput sa am puternice stari anxioase si ma simt din ce in ce mai rau din cauza reactiilor pe care le vor avea parintii la aflarea notelor.Anu' acesta am cea mai mica medie din toti ceilalti ani desi cred ca am invatat de 10 ori mai mult ca intr-a 7-a. Va rog foarte frumos sa imi dati niste sfaturi

Răspuns Câştigător
| Sentry a răspuns:

1.In viata trebuie sa faci ce iti place, iar parintii tai trebuie sa accepte asta! Daca mama mea ar face asa ceva, eu mas impune! 2. Mai ai un semestru media conteaza 25% deci ii ok daca te stii bine la mate si la romana cum te stiai si inainte atuncea ii foarte bine! Tu cresti si incepi sa iti faci diferite gusturi si stari si eu am fost asa, numa mult mai devreme, ori ai descoperit tu ceva, ai iesit mai mult pe afara stai mai mult pe calculator ceva ce schimbi brusc te schimba si pe tine, nu iti fa griji daca stii mate si romana si incearca sa vorbesti cu parintii tai ca daca ei fac ce vor ei cu tine ai riscuri infioratoare pentru viitorul tau! Mai multe detalli daca vrei contacteaza-ma

3 răspunsuri:
| CautNume a răspuns:

Nu ai motive sa fii supărat din cauza notelor, în plus mai ai un semestru sa le îndrepți. Explica-le părinților tai ca nu te poți pricepe la toate și vrei sa te axezi pe materiile la care te descurci și ca dacă te-ai duce la mate-info nu o sa faci nici ce îți place, dar nici nu vei învata ceva, deci ai avea numai de pierdut.

| Marin_Silvia_1974 a răspuns:

Daca la materiile importante(romana si mate)ai 10 nu te mai ingrijora.Din astea vei da examen, insa ar fi bine sa inveti si la celelalte materii, altfel te va trage in jos media.Nu uita sa iti urmezi visele, insa trebuie sa fii de asemenea cel mai bun pentru a ajunge departe.:-)

| alecsicu a răspuns:

Il poti ruga pe tatal tau sa nu mai traiasca prin tine.Si intelege el ca e mare.