| anonim_4396 a întrebat:

Buna,am nevoie de ajutor. Eu am localizat cateva stramtori,golfuri, insule si peninsule pe harta si nu stiu daca`s bune. Daca sunt e ok, imi spuneti, daca nu explicati-mi cu ce am gresit si daca vreti funda mai luati poza si mai editat-o adaugand alte stramtori, golfuri, etc. pe care eu le-am omis. Aici e poza editata de mine :

http://imgur.com/DoSR5

FUNDA!

4 răspunsuri:
| RadioactiveUranium a răspuns:

A nu cred ca ai ales categoria potrivita mai incearca

| anonim_4396 explică (pentru RadioactiveUranium):

Am pus-o la asta pentru ca o sa mor daca nu iau o nota buna la test, deci e incadrata bine. Gandeste! Si dupa comenteaza!

| andreiboss31 a răspuns:

Australia nu e insula si continent, Madascar e insula, intre marea britanie si islanda nu e un golf.stramtoarea ce leaga africa de europa se numeste gibraltar, stramtoarea......care leaga africa de arabia.Ex. de golfuri care sunt guineea,persic,lion etc. si insule,marea britanie, islanda, insula serpilor, tanzania, sicilia.corsic,sardina etc. si peninsula peleponez, italic, balcanic, scandinaviei si iberic.

| andreiboss31 a răspuns:

Intre islanda si marea britanie nu este golf,intre Spania si africa este stramtoare, Australia nu este continent, india e peninsula, madascar e insula, stramtoarea ce leaga africa de asia e stramtoare. Golful este o parte a unui lac sau ocean care înaintează într-o deschizătură largă a uscatului și este înconjurată de pământ din trei părți.

Cele mai cunoscute golfuri sunt:

Golful Aden
Golful Alaska
Golful Aqaba
Golful Argolic
Golful Bengal
Golful Biscaya
Golful Botnic
Golful California
Golful Carpentaria
Golful Finlandei
Golful german
Golful Guanabara
Golful Guineei
Golful Hudson
Golful Kula
Golful Lion
Golful Mannar
Golful Mexic
Golful Oman
Golful Panama
Golful Persic
Golful Prudhoe
Golful Riga
Golful San Francisco
Golful Sf. Laurențiu
Golful Sidra
Golful Suez
Golful Tarento
Golful Thailandei
Golful Zuider Zee
O insulă este o bucată de pământ mai mică decât un continent care este înconjurată complet de ape. Cele mai mari cinci insule de pe glob sunt:

Groenlanda (2.180.000 km²) - diviziune administrativă autonomă a Danemarcei
Noua Guinee (800.000 km²) - statul Papua Noua Guinee și o parte din Indonezia
Borneo (745.000 km²) - statul Brunei și părți din Indonezia și Malaysia
Madagascar (590.000 km²)
Insula Baffin (510.000 km²) - parte din Canada
O peninsulă (din latină "paene insula", aproape insulă) este o formă de relief geografică, reprezentată de o extensie a uscatului dintr-un corp mai mare, înconjurat de apă din trei părți. Funda.