| patricia203 a întrebat:

am nevoie de ajutorul vostru, va rog mult, urgent.
am pentru acasa un exercitiu cu vectori, nu am fost la scoala, si nu inteleg (
Conditia:
Aflati coordonatele vectorului u cu :
a) |u| = 12, daca formeaza cu Ox un unghi de 30 grade.
Va rog mukt doar sa-mi spuneti un exemplu, ca dupa aia ma orientez.
Ma gindeam ca sa plasez pe axa modulul lui 12, apoi sa trasez o dreapta ca sa formeze 30 grade. dar nu stiu daca e corect.HELP PLEASE! sad

2 răspunsuri:
| georgesur a răspuns:

Din ce dai tu lipseste "originea" vectorului (punctul de aplicatie).In acest caz, putem avea o infinitate de vectori cu modulul =12 si cu suportul care sa faca 30 gr cu orizontala(axa abciselor)

| patricia203 explică:

Aha,am anteles. Ms mult =)