| anonim_4396 a întrebat:

Am nevoie de desenul unui scripete mobil si cateva informatii despre el.
Multumesc mult
funda

Răspuns Câştigător
| Smileyouarebeautiful a răspuns:

Http://www.fizica-online.go.ro/P_principii_files/image006.jpg

http://www.scritube.com/files/tehnica%20mecanica/2018_poze/image002.gif

Scripetele mobil are punctul de sprijin la unul din capetele cablului. Asupra scripetelui acționează de asemenea cele trei forțe: activă (F), rezistentă (R) și de sprijin (S). Aceste forțe se compun tot vectorial, de data asta forțele activă și cea de sprijin fiind egale ca mărime, iar forța rezistentă fiind în acest caz egală cu diagonala paralelogramului.

Dacă cele trei forțe sunt paralele, de exemplu la ridicarea unei greutăți, forța activă este egală cu cea de sprijin, ambele fiind doar jumătate din greutatea ridicată.

Sper ca te-am ajutat! Funda?

1 răspuns: