| DevillaKiss a întrebat:

Buna,am nevoie de niste raspunsuri rapide si categorice :Anul acesta in toamna urmeaza sa merg la liceu, eu fiind si talentata am ales un liceu vocational, de muzica respectiv "Liceul de muzica Sigismund Toduta",dar de curand am inteles ca se face doar canto muzica clasica.Mie imi trebuie muzica usoara asa ca cautand in continuare am gasit "Scoala de arte Turdor Jarda" insa din cate am citit despre ea nu imi dau seama ce este liceu, colegiu? Va rog sa imi explicati si mie ce este si daca ar fi si alte licee de muzica cu potiunea canto muzica usoara. Va rog frumos, raspuns urgent, dau funda si vot!

Răspuns Câştigător
| corolav a răspuns:

În liceele de artă se intră numai pe bază de examen de aptitudini.
Dacă vrei să urmezi o secţie muzicală
trebuie să dai examen de teorie şi solfegii, iar pentru secţia canto şi o probă de interpretare muzicală.( un cîntec, la alegere).
Nu cred că există în ţară licee de artă care să aibă secţie de muzică uşoară.
Dacă nu ai cunoştinţe de teorie a muzicii şi solfegii, e puţin probabil că poţi intra, în concurenţă cu alţi elevi, care au urmat cursurile acestei şcoli timp de opt ani de zile şi care sînt foarte buni la capitolul treorie şi solfegii, pentru că ei au studiat un instrument, cel puţin din clasa a V-a, şi nu pot studia respectivul instrument dacă nu au cunoştinţe de teorie şi solfegii.
Pentru aceşti elevi teoria şi solfegiul sînt identice cu scrisul şi cititul pentru ceilalţi elevi.
Şcoala de arte este o formă de învă ţămînt la care nu se cer cunoştinţe de teorie şi solfegii dar se dă un riguros e xamen de aptitudini.
Şcoala populară de arte are şi secţie de muzică uşoară. După terminarea şcolii se dă o diplomă dar care nu te poate ajuta în a profesa pe tărîmul artei.
Cursurile acestei şcoli se plătesc. Aproximativ 500 de lei pe an.

| DevillaKiss explică (pentru corolav):

Multumesc foarte mult pentru raspuns insa mi-ai spus exact ceea ce stiam deja.Eu am intrebat altceva si exista si liceu cu profil de canto muzica usoara doar ca nu in judetul Cluj, unde eram eu interesata.

1 răspuns: