| INeeDYoubby a întrebat:

Am nevoie de putin ajutor; vreau sa aflu de la cineva unele detalii despre facultatea de filosofie,( cum se fac lectiile, cit material au studentii de invatat, cit timp liber au studentii,). va rog, cit mai detaliat; va voi fi foarte recunoscator + funda

1 răspuns:
| Anonimuserr a răspuns:

La cursuri se predă materia de filosofie iar la seminar se aprofundează cursul respectiv cu un profesor de seminar seminarist. Studenții pun întrebări iar seminaristul trebuie să le răspunde acestora și să fixeze cunoștiințele predate la curs de către profesorul titular de curs.
Cursurile în format tipărit se găsesc la librăria facultății dar unii profesori pot da cursuri în formt electronic.doc.pdf care sunt evident gratis
Nu știu cât timp au studenții, dar la orice facultate există prezentări de seminar sau referate prezentate la seminar a fiecărui student. Studenții pentru a avea șanse la o notă cât mai mare la examenul scris din sesiune trebuie să întrunească mai multe condiții acestea sunt: activitatea de seminar+prezență pentru nota de la examenul din sesiune
Ca să-ți faci o idee există 4 specializări în cadrul facultății de filosofie din cadrul Universității București
FILOSOFIE TEORETICĂ
ISTORIA FILOSOFIEI SI FILOSOFIA CULTURII
FILOSOFIE POLITICĂ ŞI MORALĂ
STUDII EUROPENE ŞI RELAŢII INTERNAŢIONALE

Sursă: http://filosofie.unibuc.ro/studii_licenta/
Acesta este orarul http://filosofie.unibuc.ro/orar/
Și acestea sunt o parte din cursuri http://filosofie.unibuc.ro/cursuri/
Sigur sunt mai multe cursuri, în general sunt 5 cursuri pe semestru în cei 3 ani de studiu de licență + opționale.