| stefanik04 a întrebat:

Buna!
Am nevoie sa stiu care este anul aparitiei si din ce volum face parte"De veghe in lanu de secara". As vrea sa mai aflu daca Maitreyi si "Romanul adolescentului miop" fac parte dintr-un volum(fiecare, separat)
Multumesc

Răspuns Câştigător
| alexandranegrila a răspuns:

Stefi romana ne omoara!laughing Maitreyi a aparut in anul 1933 si apartine volumului : Uditta( Rasaritul).asa am gasit pe net. :*

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Uita-te pe ro.wikipedia.org, la J.D.Salinger (care a scris De veghe in lanul de secara) si la Mircea Eliade(a scris celelalte 2 romane). Toate trei sunt romane separate. Numai bine!

| cat212 a răspuns:

Maitreyi nu face parte. Romanul adolescentului miop: Romanul este alcatuit din 2 volume, primul Romanul adolescentului miop, iar al doilea se numeste Gaudeamus. De veghe in lanul de secara a aparut in 1964 si cred ca are 3 volume, doar 1 publicat. happy