| KeepBreathing a întrebat:

Am nevoie să știu dacă am folosit corect cuvântul "lamentație" în următoarea propoziție: Suspinele ei violente se transformată ușor, ușor într-o lamentație nesfârșită.
Dacă nu este corectă, îmi puteți formula o propoziție cu acest cuvânt?
Mulțumesc anticipat!

2 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Suspine violente se transformaTă? Geezus... vezi in Dexonline, e probabil sa gasesti si propozitii acolo. De regula lamentare/lamentatie se foloseste in sensul de "plingere" gen "M-am saturat de lamentatiile voastre fara sens!"

| KeepBreathing explică (pentru GabiDumitrescu):

Transformara*, se intelege ca e o greseala de tastare. Oricum, am cautat in dexonline, doar ca nu imi era foarte clara explicatia de acolo. Multumesc!