| xAndraa23 a întrebat:

Luni am examen la română și nu mă prea descurc cu felul propozitiilor subordonate. Am nevoie de ajutooor, cum știu dacă o propoziţie e subiectivă, predicativă, etc
Mulţumesc anticipat. happy

3 răspunsuri:
| gingergirl1 a răspuns:

Hei,si eu tot aceasta problema am laughing la literatura chiar nu mi-e frica la gramatica ma descurc binisor dar subordonatele nu prea le inteleg. Mai bine uita-te in caiet, invata elementele regente si intrebarile si incearca sa faci niste exercitii sa vezi daca ai inteles...siii...succes la examen happy

| PerfectLoveDrivesOutFear a răspuns:

Eu zic sa te mai uiti odata in caiet, poate intelegi. Ma indoiesc ca cineva iti poate explica aici si ca vei intelege.
Succes la examen!

| Charger007 a răspuns:

Buna te pot ajuta eu o propozitie subordonata inseamna : O propoziție subordonată (sau dependentă) este o propoziție care are un înțeles insuficient, care depinde gramatical de o altă propoziție (de cea regentă) și care îndeplinește pe lângă aceasta funcția unei părți de propoziție (subiect, nume predicativ, atribut etc.).
Propozitie predicativa: adica care cer in mod recent sau regulat un predicat in propozitia respectiva sau mai multe. exemplu: Verbele care cer predicative:

a deveni
a se naște
a fi
a se alege
a ajunge
a se constitui
a ieși
a se numi
a rămâne
a se chema
a părea
a se face
a respecta
a însemna etc si ar mai fi.
Propozitie subiectiva: Propoziția subordonată subiectivă are rolul subiectului la nivelul frazei pe lângă predicatul regentei sau pe lângă un verb impersonal din propoziția regentă. Adica daca trebuie sa fie la persoana I sau la pers a III a. ( mai degraba persoana a 3a).
exemplu: se stie cine lipseste. intrebari cine? ce? Mult succes la examen. O zi buna. Sper ca ti-am fost de folos. Funda?