| anonim_4396 a întrebat:

Buna TPUhee hee. Deci ma tot contrazic cu o colega din cauza unui cuvant. cititi urmatoarea propozitie si spuneti.mi care cuvant crede.ti ca este corect.,, Mi.a zis mersi cum a zis la toata lumea,,de altfel" sau,,de >astfel"?= cuvantul in ghilimele avand sinonim cuvantul,, de asemenea" mersi mult funda

Răspuns Câştigător
| Laviiiiii a răspuns:

Astfel = asa
altfel = de asemenea, depinde de context.
"Astfel am ajuns sa fi prietene"
"De altfel si ea m-a jignit"
Parerea mea... eu asa cred :*

| dedeaa987654 a răspuns (pentru Laviiiiii):

Pai asa stiam si eu^^ da trbuia sa o conving ca nu e,, astfel'' si mrg tot nu pricepe..stie careva vreun meditator de romana?laughing Oricum mersi de raspuns

3 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

De altfel este corect.

| R0011 a răspuns:

De altfel e corect.