| CxiAngel a întrebat:

Am nevoie si eu te ajutor imi poate da si mie niste exemple de domenii in care se utilizeaza chimia si de niste exemple practice de fenomene chimice din natura. Va rog ajutaima am nevoie pentru liceu! crying
Dau cea mai mare funda + cel mai mare vot! crying big grin

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Chimia se utilizeaza in toate domeniile {alimentar (coloranti, grasimi sintetice,glucoza, fructoza,zaharoza din care se fac bomboanele si eltele), textila, cosmetica, parfumeriei.Niste exemple practice ar fi atunci cind mamele noastre pun pentru iarne conserve de muraturi cel mai bun conservant este otetul, iar pentru apicultori in timpul iernii atuncii cind hranesc albinele (apa+zahar 1/1 mai pun si putina zeama de lamiie(acid citric )care le usuriaza munca albinelor adica mai bine o asimileaza dascompune zaharoza si glucoza) alt ex... ar fi fabricarea sa punului batrinii faceau sabun din grasime de porc (slanina)pe care o ferbeau impreuna cu apa si mai adaugau niste esente pentru miros romanita levantica flori mirositoare sapunul se ridica deasupra si il stringeau si il faceau cuburi.Mai sunt si elte ex dar numi aduc aminte sper ca te-am ajutat si nu a fost pre tirziu happy