| Necunoscutu92 a întrebat:

Buna, am o intrebare care mi-a fost adresată de un prieten.
Daca are notele 4 și 6 si în teza 3, este adevărat că media iese 4.5?

7 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Foarte adevărat grăiești. Si rotunjind, e CINCI. Yessss!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Iese 4.

| Wr3nch a răspuns:

Dahappy Daca profesorul foloseste formula clasica cu 3 ori media notelor plus teza impartit la 4. 4+6=10, 10/2= 5, 3x5= 15+3= 18/4 =4.5, Desi putea sa invete sa ia macar un 5 in teza dar no. Important e ca trece. Daca nu mai ia o nota proasta pana la final.

| Necunoscutu92 explică (pentru Wr3nch):

Și știi cumva cam cat la suta este folosita aceasta formula de profesori in România.Multumesc

| Wr3nch a răspuns (pentru Necunoscutu92):

Cam toti o folosesc. Iti poti da seama daca e aceiasi calculand media pe semestrul trecut folosind aceiasi metoda.

| Andreeush a răspuns:

Da.

| sofisis a răspuns:

Da. Asa e. Dar i se poate inchide media doar cu 2 note?