| OneReason a întrebat:

Buna! Am o intrebare, cum se spune la constructor dar varianta feminina?

11 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ilenuța tractorista.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Doamna/domnisoara constructor. happy

| gabicoo a răspuns:

Zidar - zidăriță!

| CodrutElian1990 a răspuns:

Cum se spune unui primar femeie?

| FreddieM a răspuns (pentru CodrutElian1990):

PRIMĂRÍȚĂ, primărițe, s. f. 1. Soția primarului; primăreasă. 2. Femeie care îndeplinește funcția de primar (II); primăreasă. – Primar + suf. -iță.
Aceeasi sursa.

| gabicoo a răspuns (pentru CodrutElian1990):

"Curva dracului" i se zice prin sat!
winking

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru gabicoo):

Eu intrebam serios. Conform normelor oficiale de adresare i se spune: doamna primar al orasului..., la fel ca doamna presedinte al... etc.
In anumite cazuri cele doua cuvinte care copun subiectul propozitiei se pot acorda in gen: doamna judecatoare, doamna profesoara, doamna presedinta etc. Dar sunt cazuri ca cel ce constituie intrebarea, in care nu se poate. Nu poti sa spui femeia sau doamna constructoare, deoarece constructoare are cu totul alt sens: o idee constructoare, o propunere constructoare (constructiva) etc.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru FreddieM):

Da, dar acestea sunt cele folosite in mod curent de populatie, nu in mod oficial. Dex-ul expliciteaza cuvintele, nu da autoritate de corectitudine.

| FreddieM a răspuns:

CONSTRÚCTOR, -OÁRE, constructori, -oare, s. m. și f. (Adesea adjectival) Persoană cu pregătirea tehnică necesară care participă la proiectarea sau la executarea unei lucrări de construcție. – Din fr. constructeur, lat. constructor.
Sursa, Google

| Design2021 a răspuns:

Femeie constructor.

| Karlson a răspuns:

Profestiile nu au gen. Deci poti sa spui doar "Doamna constructor" sau "Domnisoara constructor".